Autem na dovolenou

Chystáte se na dovolenou po Evropě a rozhodli jste se vyrazit vlastním autem? Pak se připojujete k velkému procentu nejen českých obyvatel, kteří upřednostňují tuto možnost před nepohodlnou a dlouhou cestou autobusem a předraženým letem obřími “železnými ptáky”. Kromě na první pohled patrných výhod skrývá však tento způsob dopravy také jistá rizika.

Před tím, než se vydáte brázdit svým vozem silnice a dálnice cizích zemí, zkontrolujte si, zda máte v pořádku povinné ručení, potažmo zelenou kartu a zda vám toto pojištění platí ve všech zemích, kterými budete projíždět. Povinné ručení českých pojišťoven je platné ve všech zemí Evropské unie, resp. Evropského hospodářského prostoru a některých dalších zemích. V případě, že se vydáte za hranice těchto států, je často možné u pojišťovny sjednat rozšíření územní platnosti i na jiné státy.

Dobře si také zrevidujte technický stav automobilu, kompletnost povinné výbavy, funkčnost všech světel a jiných zařízení, doplňte kapaliny. Chvilka strávená kontrolou, případnou nápravou nevyhovujícího stavu vám může ušetřit starosti v zahraničí nebo dokonce vysoké částky, které byste museli zaplatit tamější policii.

V případě, že se stane dopravní nehoda, existuje 5 kroků, které byste měli v každém případě dodržet ve všech evropských zemích:

● Označit místo výstražným trojúhelníkem a vzájemně si prokázat totožnost.

● Pokud dojde ke zranění, je potřeba poskytnout první pomoc, přivolat policii a záchrannou službu.

● Doporučuje se zavolat policii i v případě drobné dopravní nehody. V některých zemích se sice nevyhnete určitému poplatku, pro vyplacení pojistného plnění je ale potvrzení policie potřeba.

● Nepodepisovat nic, čemu nerozumíte. Při výslechu u policie si vyžádejte tlumočníka, na kterého máte ze zákona jako cizinec nárok.

● V případě, že si nebudete vědět rady, kontaktujte ambasádu ČR nebo asistenční službu své pojišťovny, jejíž číslo mějte vždy při sobě.

Na závěr už lze jen upozornit na rozdílnost dopravních předpisů. Každá země má dopravní předpisy trochu jiné, rozdíly se týkají zejména nejvyšších povolených rychlostí. Dopředu si tedy zjistěte předpisy všech zemí, kterými projedete. Na hranicích bývají často umístěny cedule oznamující změny v předpisech oproti zemi, ze které jedete. Rozhodně se vyplatí předpisy dodržet, pokuty jsou někdy o mnoho vyšší než v České republice. Šťastnou cestu!

Mohlo by Vás zajímat

Pojištění na cesty do zahraničí si můžete sjednat online během 5 minut. Dokonce i na mobilu cestou na letiště! Bez cestovního pojištění s dostečnými limity vás banální nehoda může finančně zruinovat n...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Sjednat cestovní pojištění je důležité před každou cestou za hranice naší země. Evropský průkaz zdravotního pojištění rozhodně nestačí. Zdaleka nejpohodlnější způsob je online z domova. Stačí zadat ně...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...