Havarijní pojištění - ano či ne?

Havarijní pojištění - ano či ne?

Pojistné za havarijní pojištění nebývá levnou záležitostí a ročně se může jednat i o desetitisíce. Právě z tohoto důvodu je stále hodně vlastníků vozidel, které mají sjednané pouze zákonné pojištění vozidel (povinné ručení), ale na havarijním pojištění se snaží ušetřit. Často se ale ukáže, že havarijní pojištění rozhodně není zbytečnou investicí. A to platí zejména pro nová a drahá vozidla.

 

Především by si každý řidič měl uvědomit, že povinné ručení kryje pouze škody, které způsobí provozem svého vozidla na majetku jiných osob, nikoliv však na vlastním majetku. Stejně tak škody, k nimž dojde v důsledku vandalismu nebo živelné události, nejsou povinným ručením kryty. A to samé platí i pro krádež vozidla nebo jeho části. Ani jedna z výše uvedených událostí rozhodně není výjimečná a ve výsledku se pojištění může opravdu vyplatit, a to přestože vám podobná škoda vznikne pouze jednou. 

 

Cena pojištění se pak odráží od značky a typu vozidla, pořizovací ceny, jeho staří, ale také od zvolených doplňkových připojištění (pojištění skel, zavazadel, úrazu, atd.). A samozřejmě od zvolené varianty pojištění. Zájemce o pojištění si může zvolit kombinaci vybraných rizik nebo se pojistit proti všem rizikům (allrisk), což je varianta nejdražší. cenu rovněž ovlivňuje výše spoluúčastí. Čím vyšší spoluúčast, tím je nižší pojistné. Nejobvyklejší je spoluúčast ve výši pěti nebo deseti procent. Cenu pojištění může naopak snížit kvalitní zabezpečení vozidla, bonus za bezeškodní průběh a další slevy, které jednotlivé pojišťovny nabízí.

 

Září 2011