Historie automobilky Alfa Romeo

Jedna z nejznámějších italských automobilek? Automobilka Alfa Romeo, která se zrodila před více než 100 lety. Mnoho automobilů této značky je dnes považováno za legendární a modely Alfa Romeo se těší oblibě nejen ve své domovině, ale také v České republice. Podívejme se na nejvýznamnější milníky této automobilky.

Automobilka založená před 112 lety

Automobilka Alfa Romeo byla založena 24. června 1910 v Miláně pod názvem ALFA. O několik let později, konkrétně v roce 1915, převzal společnost neapolský podnikatel Nicola Romeo a v roce 1920 změnil její název na Alfa Romeo, který automobilce zůstal dodnes.

První automobil, který automobilka Alfa Romeo vyrobila, nesl název Alfa Romeo 24H a byl uvedený na trh v roce 1910. Tento vůz měl motor s jednolitým blokem, čtyřmi válci a výkonem 42 k. Automobil, který vynikal svou konstrukcí, byl modelem, jež si mohl dovolit jen málokdo. Jeho cena se totiž rovnala dvouletému platu běžného zaměstnance. Automobil dosahoval rychlosti až 100 km/h a vynikal svými jízdními vlastnostmi i velmi elegantním vzhledem. Celkově vzniklo 200 modelů tohoto vozu.

V roce 1916 automobilka namísto vozů začala vyrábět vojenskou techniku pro italský a spojenecký válečný program, jednalo se o letecké motory, munice i těžké lokomotivy. Po skončení války začala v roce 1919 opět vyrábět automobily. Prvním vozem, který vznikl pod nově pojmenovanou automobilkou Alfa Romeo, byl vůz Torpedo 20-30 HP.

Rok 1923: Symbol čtyřlístku na vozech Alfa Romeo

Od roku 1923 se na karoseriích vozů začal objevovat symbol čtyřlístku, který se později stal nedílnou součástí závodních a sportovních vozů. Proč právě symbol čtyřlístku? Jeden z prvních závodních pilotů automobilky Ugo Sivoccimu měl při závodech smůlu, i přesto, že byl rychlý a měl šanci závody vyhrávat. Aby se smůla prolomila, byl na vůz umístěný symbol čtyřlístku. Tento symbol mu opravdu přinesl štěstí a závod Targa Floria v roce 1923 vyhrál. Ve stejném roce však při testování vozu tragicky zahynul a čtyřlístek byla zasazený do trojúhelníku, který měl však dříve podobu diamantu znázorňujícího čtyři piloty Alfa Romeo. Po úmrtí jednoho z nich se z diamantu stal trojúhelník.

30. léta 20. století: Alfa Romea se dostala do ekonomických problémů

V roce 1928 firmu opustil podnikatel Nicola Romea a automobilka se dostala do ekonomických problémů, v roce 1933 však společnost zachránila vláda a automobilka se stala národním znakem Itálie. V této době vznikaly zakázkové automobily pro bohaté, ikonickým se stal zejména model Alfa Romeo 2900B Typ 35.

Ani druhá světová válka automobilce nepřála, továrna byla bombardována a po válce byla nutná restrukturalizace, která vedla k výrobě menších, levnějších masově produkovaných vozidel, jež opět dostala automobilku do zisku. V roce 1951 bylo představeno první terénní vozidlo značky, známé pod názvem 1900 M. Tento off-road s délkou 3,52 metrů byl původně určený pro složky státního aparátu (hasiče, policii, armádu), ale došlo také k výrobě 154 civilních kusů. V roce 1966 automobilka představila kabriolet Spider, který byl natolik úspěšný, že se vyráběl až do roku 1993, do této doby se vyrobilo více než 110 tisíc kusů tohoto vozu.

80. léta: Odkoupení automobilky společností Fiat

Také 70. léta pro automobilku znamenala finanční potíže, a to i přesto, že v roce 1971 představila velmi úspěšný model Alfasud. Do konce jeho výroby v roce 1984 automobilka vyrobila více než 900 tisíc kusů modelu Alfasud. Velkého úspěchu se dočkal také sedan 75, který se vyráběl mezi lety 1985 až 1992 (vyrobilo se téměř 400 tisíc kusů tohoto modelu). V roce 1986 ze společnosti Alfa Romea vystoupila vláda a automobilku odkoupila společnost Fiat, která ji propojila s automobilkou Lancia.

Rok 1997: Představení oblíbeného modelu 156

V roce 1997 byl představen vůz Alfa Romea 156, který se svým zakulaceným designem nahradil hranaté tvary karoserie, jež byly pro automobilku typické. Zakulacený design měl úspěch a auto se dočkalo titulu evropské Auto roku 1998. Do roku 2007 se vyrobilo přes 680 tisíc kusů modelu 156. Po úspěchu sedanu se začalo vyrábět i kombi a také sportovní verze GTA.

Budoucnost automobilky Alfa Romeo

V současné době je automobilka součástí koncernu Stellantis, který v roce 2021 vznikl fúzí francouzské společnosti Groupe PSA s italsko-americkou společností Fiat Chrysler Automobiles. Do budoucna má Alfa Romea velké plány. Do roku 2026 chce dle generálního ředitele Alfy Romeo Jeana-Philippa Imparata představit každý rok jednu novinku. První očekávanou novinkou by mělo být SUV Tonale a v roce 2023 by se mělo jednat o městské SUV Alfa Romeo Brennero, které se má vyrábět v Polsku.

Zajímavosti o značce Alfa Romeo

Na závěr jsme pro vás vybrali několik zajímavých informací o automobilce Alfa Romeo.

· Alfa Romeo má jeden z nejzajímavějších znaků vůbec. V levé části znaku se nachází červený kříž, jenž je symbolem města Milána, ve kterém byla automobilka založena. Vpravo se nachází zelený had požírající maurského muže. Tento symbol byl totiž vyobrazený na praporu rodu Viscontiů. Ti vládli Milánu ve 13. a 14. století.

· Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se italská automobilka jmenuje právě Alfa Romeo? Jedná se o spojení zkratky pro italské „Anonima Lombarda Fabbrica Automobili“, tedy název továrny a jméno majitele Nicoly Romea, který převzal továrnu několik let po jejím vzniku.

· Automobilka Alfa Romeo má také velmi bohatou závodní historii a její vozy mají ostatně ve slavných světových závodech své místo dodnes. V minulosti byly závodní vozy Alfa Romeo lehčí, odolnější a také lépe ovladatelné než vozy konkurenčních značek, což jim také po desetiletí umožňovalo vyhrávat řadu automobilových závodů v čele se závody Le Mans, Vanderbilt Cup nebo Mille Miglia.

· S touto automobilkou je nedílně spojený i slavný italský závodník Enzo Ferrari, který byl po několik let závodním jezdcem továrního týmu Alfa Romeo, v roce 1929 založil vlastní závodní tým, který nazval Scuderia Ferrari.

· Závodní úspěchy značky Alfa Romeo, jež je jednou z nejúspěšnějších značek v historii motoristických závodů, se neomezovaly pouze na automobily. V roce 1933 vyhrál tým motocyklů Alfa Romeo soutěž Motogiro D'Italia.

· Alfa Romeo se může pochlubit rekordem pro nejrychlejší sedan. Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio byl v roce 2016 představen jako nejvýkonnější vůz společnosti, který byl kdy vyroben. Tento vůz se zapsal do dějin rekordním časem na kolo 7:32 na legendární německé trati Nürburgring.

Mohlo by Vás zajímat

Srovnáme pro vás povinné ručení a havarijní pojištění všech automobilů. Jak poznáte, žena to máme? O automobilech totiž víme téměř vše. Včetně historie automobilek.Cenu pojištění ovlivňuje i renomé vý...
Off-roadové vozy společnosti General Motors se staly symbolem maskulinity. V poslední dekádě ze silnic ale zmizely. Historie automobilky Hummer se nepsala ani dvacet let. Co stálo za jejím koncem? Zpr...
Možná nejznámější německá automobilka BMW neměla na růžích ustláno. Dnes ji bereme jako symbol pohodlí a luxusu, během historie ale prošla mnoha změnami a několikrát pozastavila výrobu. Jak se psala h...
 Příběh japonské automobilky Toyota začíná už v druhé polovině 19. století. Od té doby Toyota ušla velkou cestu. Na svém kontě má nejprodávanější auto na světě a a drží se v desítce nejhodnotnějších f...