Historie automobilky Jeep

Když se mezi automobilovými fanoušky řekne džíp, všichni si představí to samé. Malý zablácené vůz stojící vedle luxusního SUV. Historii automobilky Jeep tento obrázek symbolizuje naprosto přesně. Co stojí za vývojem této tradiční americké značky? Jeep se stal úspěšnou americkou automobilkou, kterou mají řidiči spojenou se silou. Maska s ostrými rysy vykouzlí úsměv na tváři milovníka velkých aut. Během osmdesáti let vývoje si ale automobilka prošla velkými změnami, přitom si ale zachovala svoje tradiční hodnoty.

Automobily pro strýčka Sama

Historie automobilky Jeep se píše od roku 1941, kdy americká armáda vypsala výběrové řízení na dodavatele malých armádních vozů. Požadavky přitom byly poměrně přísné a nenechávaly mnoho volnosti.

· Maximální hmotnost 590 kg

· Náklad až 272 kg

· Rozvor náprav kratší než 190 cm

· Světlá výška menší než 91 cm

· Maximální rychlost 80 km/h

· Minimální pojízdná rychlost 4 km/h

· Hranatá karoserie s rovnými plochami

· Pohon všech čtyř kol se dvoustupňovou převodovkou

· Sklápěcí čelní sklo

· Tři plnohodnotná sedadla

· Světlomety s možností stmívání

Do výběrového řízení se přihlásily tři automobilky – Ford, Willis-Overland a Bantam. Ty vládě představily pojízdné prototypy, z ale žádný nesplňoval maximální hmotnost. Na to armáda reagovala zvýšení maximální hmotnosti vozidel. Každý z výrobců po prezentaci získal smlouvu na výrobu 1500 vozů. Společnost Bantam ovšem po čase odstoupila. Vyrobené vozy poskytla armáda jako zápůjčku do Velké Británie a Ruska. Během působení v armádě prošly vozy dalšími testy, z nichž jako vítěz vyšly automobily značky Willis-Overhelm. Těm ale v té době neříkali vojáci jinak než Jeep.

O tom, jak vzniklo slovo Jeep, se přitom do dnešní doby vedou dohady. Automobiloví historici nedokážou jasně vybrat ze dvou verzí:

1. Jeep [džíp] je fonetický přepis zkratky GP [džípí]. Ta přitom znamená buď General Purpose (všeobecný účel) nebo government purpose (účelové vozidlo pro armádu).

2. Druhá možnost pochází z populárního animovaného seriálu o Pepkovi Námořníkovi. Ten měl chlupatého přítele jménem Eugene the Jeep. Tento tvor Pepkovi pomáhal v prekérních situacích a lidé si ho spojili právě s univerzálním armádním vozidlem.

Poválečný rozvoj a nové modely

Druhá světová válka skončila pro Američany vítězně a poptávka po vozech ustoupila. Společnost Willis-Overland, nově pojmenovaná jako Jeep, přichází s novými modely zaměřenými na civilní obyvatelstvo. Vozidla Jeep CJ-2 a CJ-3 vychází z designu svých armádních předchůdců. Stále mají typické rezervní pneumatiky, dvoudílné čelní okno ale vystřídal pouze jeden díl. Vozy se navíc pod různou licencí začaly vyrábět ve 26 zemích světa.

Proměna vozů i společnosti

Během padesátých let minulého století se Jeep stále drží tradiční receptury – vyrábět kvalitní užitkové vozy. Nový majitel Kaiser ale reaguje i na změny ve společnosti. Američanům auta už neslouží jen k práci, ale také k rekreaci. Stále více řidičů jezdí pro požitek z jízdy. Jeep CJ-5 kombinoval vojenské i civilní prvky a díky tomu se stal nejdéle vyráběným modelem v historii automobilky. Podobně rozšířený byl také model DJ-3A – ten si díky výbavě získal popularitu hlavně v turistických resortech. Vedle rekreačních vozů se automobilka soustředí i na užitkové auta. Modely Jeep FC-150 až FC-170 byly náklaďáky určené k provozu na náročných cestách. I přesto jim ale jako základ sloužilo šasi z modelu CJ-5.

Svoboda za volantem

Sedmdesátá léta přinesla další změnu majitele. Pod taktovkou AMC (American Motors Corporation) dochází ke stále většímu směřování ke svobodné jízdě. Vzniká tak legendární Jeep J-10 Pickup – známá je především jeho verze Honcho s typickými širokými pruhy a doplňky Levi’s.Na počátku osmdesátých let si nový majitel vyhotovil průzkum trhu, na základě kterého investoval neuvěřitelných 250 milionů dolarů do vývoje nových vozů. Díky tomu vznikají tři legendární modely, které se v různých variantách vyrábějí dodnes:

· Jeep Cherokee,

· Jeep Wagoneer,

· Jeep Wrangler.

Do nového tisíciletí s novým designem

Podobně jako další automobilky, i Jeep změnil v devadesátých letech design. Opustil tradiční hranaté tvary a zaměřil se na oblé linky se silnou čelní maskou. Definitivně opustil cestu malých SUV a vydal se cestou luxusních vozů. Devadesátky pro Jeep znamenaly nárůst konkurence. Ostatní automobilky doposud popularitu SUV ignorovaly. Stále vyšší poptávka ale znamenala, že prakticky každý výrobce přišel v průběhu poslední dekády minulého tisíciletí s vlastním modelem. Z linky vyjel Jeep Cherokee – moderní středně velké SUV s typickou přední maskou. Na základech tohoto vozu přišla společnost na počátku nového tisíciletí s modelem Jeep Liberty. Ten si oblíbily tisíce řidičů po celém světě díky jeho spolehlivému motoru a funkčnímu designu.

Zánik tradice s nástupem elektromobility?

V posledních letech Jeep stojí před těžkým rozhodnutím. Stále vyšší poptávka po vozidlech s elektrickým pohonem znamená výrazné snížení výkonu. Silné motory a univerzální využití na silnici i v terénu přitom Jeepu vytvořily renomé. Modely jako Wrangler 4XE, Compass 4XE a Grand Cherokee 4XE kombinují elektrický plug-in pohonem s klasickými motory a přinášejí možnou cestu dalšího vývoje. Jejich motorizace by měla odpovídat i přísným emisním normám Evropské unie. Jestli si značka zachová tradici a adaptuje se také na tyto změny, je však ve hvězdách.

Mohlo by Vás zajímat

Srovnáme pro vás povinné ručení a havarijní pojištění všech automobilů. Jak poznáte, žena to máme? O automobilech totiž víme téměř vše. Včetně historie automobilek.Cenu pojištění ovlivňuje i renomé vý...
Italská automobilka FIAT se stala synonymem pro řadu modelů městských vozů. Dnes již kultovní modely jako FIAT 500, Panda, Tipo nebo nechvalně proslulá Multipla vytvářely dekády italského vývoje, kter...
Pod značkou Maserati si představíme silné sportovní vozy italské designové školy. Tradiční italská značka sídlí v Modeně a Italové jsou na ni patřičně hrdí. Není tomu ale ani půl století, kdy Maserati...
Jedna z nejznámějších italských automobilek? Automobilka Alfa Romeo, která se zrodila před více než 100 lety. Mnoho automobilů této značky je dnes považováno za legendární a modely Alfa Romeo se těší ...