Jak na uložení registračních značek do depozitu

Na každé vozidlo provozované na pozemních komunikacích a místech k nim náležících musí být uzavřeno platné povinné ručení. Jestliže nebudete svůj vůz používat delší dobu, například přes zimu, nemusíte nutně platit povinné ručení. Řešením je uložení registračních značek a osvědčení o registraci vozidla do depozitu.

Uložení značek do depozitu řeší obecní úřad obce s rozšířenou působností. Od 1. 1. 2015 neplatí podmínka, že musí k tomuto úkonu dojít na úřadě, v jehož územním obvodu máte jako provozovatel motorového bydliště nebo sídlo. Uložit značky do depozitu tak můžete na libovolném pracovišti, pro zrychlení celého procesu přikládáme seznam pracovišť.

Jaké dokumenty jsou potřeba pro uložení značek do depozitu?

Pro uložení registračních značek do depozitu je potřeba si na pracoviště, které si lze vyhledat v seznamu v odkazu výše, přinést hned několik dokladů.

- Doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

- Originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku u firemních vozidel.

- Vyplněnou žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel. Žádosti si můžete stáhnout na internetových stránkách Ministerstva dopravy.

- Velký technický průkaz.

- V případě odcizeného vozidla potvrzení vydané policií (v tomto případě se nemusí předkládat všechny doklady, jen ty existující).

V depozitu následně odevzdáte osvědčení o registraci vozidla, neboli malý technický průkaz a obě registrační značky. Vozidlo lze dočasně vyřadit z registru maximálně na 18 po sobě jdoucích měsíců (12 měsíců je řádných, o dalších 6 je nutno požádat). Za uložení registračních značek do depozitu zaplatíte poplatek 200 Kč. Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu je zpravidla možná vyřídit na počkání. Dočasným vyřazením vozidla z registru zaniká vaše současné povinné ručení. S potvrzením z úřadu se tedy co nejdříve vydejte na pobočku pojišťovny a povinné ručení ukončete. Přeplatek pojistného vám bude vrácen.

Potřebuji vyzvednout SPZ z depozitu. Co teď?

Jakmile se rozhodnete vůz opět používat, musíte pro vydání registračních značek splnit tři podmínky. Na vozidlo musí být uzavřeno povinné ručení, což lze zařídit jednoduše například na srovnávači Klik.cz. Vozidlo musí mít také platnou STK a vezměte si sebou také velký technický průkaz, ideálně spolu s papírem o potvrzení vyřazení vozidla, který dostanete při uložení. Při splnění těchto podmínek Vám nic nebrání tomu si registrační značku opět vyzvednout a své vozidlo dál řádně využívat. Ještě dodáme, že za tuto náležitost nezaplatíte už vůbec nic.

V případě jakékoliv otázky je možné obrátit se na náš email info@klik.cz, popřípadě nás kontaktovat na telefonu 810 200 211. Rádi Vám pomůžeme.

Mohlo by Vás zajímat

Platné povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Zákonné pojištění auta je povinné pro všechny majitele vozu a chrání je před finančními škodami způs...
Potřebujete vypovědět Vaše stávající povinné ručení? Není to nic těžkého, je však nutné brát v potaz, že výpověď není možná vždy. Důvody pro ukončení povinného ručení jsou dané zákonem. Na našich strá...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...