Podpojištění - pozor na něj!

Slyšeli jste někdy pojem podpojištění? Jste si jisti, že se vás tento problém netýká? Pokud ne, pak si pozorně přečtěte následující článek. V dnešní době se totiž podpojištění týká téměř každého z Vás a mnohdy o tom dotyčný ani nemusí vědět.

Termín podpojištění se používá v kontextu jakéhokoliv škodového pojištění, nejčastěji pojištění domácnosti, nemovitosti či aut a zjednodušeně řečeno označuje stav, kdy je pojistná částka v době pojistné události nižší, než pojistná hodnota pojištěného majetku.

V praxi to tedy může znamenat kupříkladu stav, kdy si svou domácnost s hodnotou 500 000 Kč pojistí člověk pouze na 250 000 Kč, neboť se domnívá, že o vybavení ve větší hodnotě zkrátka nepřijde. Takhle to ale nechodí. Pokud si uzavřete pojištění na pojistnou částku ve výši poloviny skutečné pojistné hodnoty majetku, zůstává v podstatě polovina vašeho majetku nepojištěna. Proto vám pojišťovna ve výsledku vyplatí pouze polovinu skutečné škody. Platí totiž, že pojistitel poskytne plnění jen ve stejném poměru ke škodě, v jakém je pojistná částka k pojistné hodnotě.

K podpojištění dochází nejčastěji u domácností a nemovitostí

U pojištění nemovitosti může nastat také stav, kdy pojištěnou nemovitost postihne například živelná katastrofa a skutečná škoda bude vyšší než pojistná částka. V tom případě nemůže být vyplaceno pojistné plnění vyšší, než pojistná částka, na kterou je nemovitost pojištěna. Tento fakt byl v posledních letech bohužel častější, než by bylo zdrávo, a vinou živelných katastrof mnoho lidí přišlo o peníze.

Kromě toho si dejte pozor také na modernizaci domácnosti, kdy zpravidla dochází ke zvyšování hodnoty majetku. Lidé často pojistí domácnost při jejím pořízení na určitou částku a tu již v průběhu let nezmění, což je chyba, neboť nákupem nových a modernějších spotřebičů i dalšího vybavení roste cena domácnosti (někdy i velmi znatelně). Může se tedy snadno stát, že za škodu na domácnosti, kterou jste na počátku pojistili na pojistnou částku odpovídající skutečné hodnotě, dostanete méně, neboť v době škody byla pojistná hodnota vyšší než pojistná částka a opět máte určité procento své domácnosti v podstatě nepojištěné.

Vřele tedy doporučujeme uzavřít pojištění domácnosti na skutečnou hodnotu domácnosti a v případě většího zhodnocení domácnosti tuto částku o příslušnou částku zvýšit. Vyhnete se tak finančním problémům v případě škody na vaší domácnosti. Revize nemovitostních pojistek se obecně doporučuje jednou za 3-5 let, pokud nedošlo k výrazné změně v majetku či v cenách na trhu. U vozidel se nejedná o tak častý jev (hodnota vozidla v čase spíše klesá), přesto je dobré na podpojištění myslet a dělat vše pro jeho nenabytí.

Vyřešit podpojištění je s Klik.cz snadné

Přepočítat pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti a pochopitelně i pojištění vozidla je na Klik.cz velmi rychlá záležitost. Za několik vteřin po zadání údajů uvidíte na své obrazovce ceny pojišťoven, ze kterých si můžete jednoduše vybrat pojistku, která bude jednak výhodná pro Váš rodinný rozpočet a druhak Vám upraví případné nedokonalosti v případě podpojištění. Pro více informací nás můžete kontaktovat na telefonu 810 200 211 nebo na emailu info@klik.cz.

Mohlo by Vás zajímat

Platné povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Zákonné pojištění auta je povinné pro všechny majitele vozu a chrání je před finančními škodami způs...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Přepojištění vozu je stav, kdy je automobil pojištěn na vyšší částku, než kolik ve skutečnosti činí jeho hodnota, takzvaná cena obvyklá. Obvyklá cena vozu je cena, která by byla dosažena při prodeji s...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...