Pojištění extrémních sportů – užijte si aktivní dovolenou bez rizika

Průzkumy cestovních kanceláří uvádějí, že stále více Čechů tráví dovolenou aktivně. Bazény a pláže jsme vyměnili za jízdní kola a turistiku. I ty nám ale přestávají stačit a na dovolených stále více tíhneme k adrenalinovým zážitkům.

Pokud jste při plánování adrenalinových sportů nemysleli na pojištění, nemusí se vám vyplatit. Hospitalizace a lékařské zákroky v zahraničí jsou výrazně dražší než u nás. Jak si tedy vyberete vhodné pojištění extrémních sportů?

Rekreační, rizikové

a nepojistitelné sporty

Pojišťovny dělí sporty na tři kategorie podle rizika:

1. Rekreační sporty zahrnují vše od běžné turistiky a cykloturistiky až po plavání a plážový volejbal. Nezapomeňte ale na to, že v případě pěší i cykloturistiky se musíte držet vyznačených turistických cest. To se týká i plavání – rozlučte se s plánem, že v rámci rekreačních sportů přeplavete La Manche. V takovém případě u pojišťovny nepochodíte.

2. Rizikové sporty (někdy označované jako extrémní sporty) zahrnují aktivity na soutěžní úrovni a s vyšším rizikem zranění a smrti. Zní to sice strašidelně, ale některé pojišťovny do této kategorie řadí i běžné aktivity jako jízdu na koni nebo hasičský sport. Patří sem i běhání a jízda na běžkách mimo vyznačené trasy.

3. Nepojistitelné sporty jsou specifický typ aktivit, při kterých za vás pojišťovna v případě škod na zdraví a majetku neručí. Pokud plánujete na dovolené aktivity jako parašutismus, skoky na lyžích, motorsport nebo letecké sporty, vyjednejte si s pojišťovnou pojistku na míru.

Seznam sportů si každá pojišťovna sestavuje sama. Pokud tedy najdete vaši aktivitu v seznamu nepojistitelných sportů, neznamená to, že vás na ně jiná pojišťovna nepojistí. Většinou se ale aktivity u jednotlivých pojišťoven prolínají.

Rekreační sporty: Běh, Turistika, Plavání, Plážový volejbal, Fotbal, Házená, Squash, Tenis, Atletika, Volejbal.

Extrémní (rizikové) sporty: Aikido, Americký fotbal, Freeride na lyžích, Hasičský sport, Jízda na koni, Létání ve větrném tunelu, Poledancing, Rugby, Rybaření ze člunu, Jízda na velbloudovi.

Nepojistitelné sporty: Běh s býky, Čtyřkolky (squads), Freediving, Kiting, Letecké sporty, Parašutismus, Skoky a lety na lyžích, Spartan race, Technické potápění, Ultratrail.

Plánování dovolené s adrenalinovými sporty

Vybrali jste si z nabídky rizikových sportů a chcete je zkusit na dovolené? Pokud máte vše rezervované a připravené, některé pojišťovny nabízejí sjednání rizikového připojištění na konkrétní den – v případě čtrnáctidenní dovolené neplatíte celé dva týdny, ale pouze zlomek ceny.

Důležité je vědět, že pojišťovny umožňují pouze pojištění konkrétních sportů. Nic jako obecný seznam neexistuje. Zjistěte si tak seznam rizikových sportů konkrétní pojišťovny a tím se řiďte.

Některé pojišťovny mají navíc laťky hranice rizikových sportů velmi nízko. Zahrnují sem cokoliv s rizikem zranění nebo smrti – u některých pojišťoven v seznamech najdete i oblíbenou jízdu na vodním banánu nebo skoky do bazénu.

Jak vybrat pojištění extrémních sportů?

Při výběru pojištění se neřiďte cenou. Je to sice důležité kritérium, ale nejlevnější pojištění neznamená nejlepší pojistku. Stěžejní pro výběr jsou tyto parametry:

· pojistné limity,

· rozsah služeb,

· spoluúčast,

· asistence v zahraničí.

Z výše uvedených jsou nejdůležitější pojistné limity. Pojištění pro rizikové sporty by nemělo být nižší než 2 miliony korun a nejméně 1,5 milionu korun v případě poškození majetku třetí osoby.

Územní platnost rizikového připojištění je stejná jako u cestovního pojištění. Platnost je omezená věkem – většina pojišťoven umožňuje připojištění rizikovým pojištěním pouze do 70 let.

Cestovní pojištění neseženete déle než na rok. Při překročení této hranice se z turistické návštěvy stává dlouhodobý pobyt a platí zde jiné pojistné podmínky.

Pojištění sjednáte za pár minut

Zařízení připojištění rizikových sportů je otázkou několika minut. Stačí vám k tomu chytrý telefon nebo notebook s připojením k internetu. Pojištění extrémních sportů je zpravidla součástí běžného cestovního pojištění – vše tak sjednáte najednou.

Navštivte porovnávač cestovního pojištění a vyberte si z nabídek jednotlivých pojišťoven. Opět připomínáme, že nejlevnější neznamená nejlepší.

Před potvrzením také ověřte, jaké sporty pojišťovna do nabídky zahrnuje. Jestliže váš oblíbený sport nenajdete, uplatněte jednoduché pravidlo: co nenajdete v seznamu, pojišťovna nepojistí.

Doplňky k pojištění nic nezkazíte

Samotné pojištění extrémních sportů funguje jako připojištění k běžné cestovní pojistce. Pokud plánujete ale opravdu extrémní adrenalinové sporty, zvažte další pojistky:

· Pojištění odpovědnosti pro škody způsobené na majetku třetích osob – tento typ pojistky vás chrání při poničení cizího majetku, typicky při pádu na kole nebo na lyžích. Uplatníte ho také při škodách na zapůjčeném vybavení.

· Úrazové pojištění pro případ trvalých následků nebo smrti úrazem – nepřivoláváme černé scénáře, ale myslete na všechno. Tento typ pojistky navíc zahrnuje denní odškodné při hospitalizaci následkem úrazu při rizikových sportech.

Kvalitní pojistka se vyplatí

Zvykli jsme si na sjednání klasického cestovního pojištění. S aktivní dovolenou přichází i doba pojištění extrémních sportů. Sjednání vám nezabere více než pár minut. Cena navíc není vysoká – za připojištění dáte desítky nebo nižší stovky korun.

Zajímá Vás něco dalšího?

Na Klik.cz Vám přinášíme pravidelně novinky ze světa pojišťovnictví, automobilů a dalších témat související s naším oborem podnikání. V případě zájmu nás můžete sledovat skrze naše sociální sítě - Fac...
2021-12-03
Automobily se každým rokem zdokonalují, i co se jejich bezpečnosti týče. Zatímco ještě do roku 1903 lidé neznali bezpečnostní pásy a ještě před třiceti lety neměla většina vozů airbagy, dnešní automob...
2021-12-17
Dvě největší automobilky v České republice spolu v minulosti svedly několik reklamních potyček. Aktivní Hyundai v letech 2013 až 2017 ráda napadala automobilku Škoda Auto. Balancování na hraně srovnáv...
2021-12-17
Povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Povinné ručení, jinými slovy také povinné pojištění či zákonné pojištění auta, je tak pro všechny majitele ...
2015-10-23