Pojišťujte - bude se zdražovat!

Pojišťujte - bude se zdražovat!

Přestože se v posledních letech snaží pojišťovny své produkty co nejvíce zlevňovat, aby tak získaly více klientů, potažmo více pojistek a tím více peněz, dojde v blízké době hned k několika (někdy i dosti markantním) zdražením. Připlatí si motoristé na povinném ručení a havarijním pojištění a ženy na pojištění životním.


Povinné ručení

Česká kancelář pojistitelů vydala nedávno prohlášení, že dojde ke zdražení povinného ručení. Spolu s tím dojde ke zdražení i pojištění havarijního. Už v roce 2011 přesáhly náklady na odškodnění dopravních nehod vybrané pojistné o více než 1 %. V roce 2012 tomu prý nebude jinak. 

Ke zdražení přistupuje každá pojišťovna po svém. Některé už zdražení provedly, jiné ho teprve chystají. Nejvíce by si měli připlatit nezodpovědní řidiči, někdy díky malusu (který některé pojišťovny navyšují z původních 24 měsíců na 36) až o 40 %. Řidiči bez nehod na tom budou o poznání lépe, ale zdražení se nevyhnou. Čeká na ně pojistné dražší v průměru o 5 %, záleží ale na konkrétní pojišťovně a produktu. Výhodné je využít služeb internetových porovnávačů, kde si nabídky na povinné ručení od většiny pojišťoven přehledně srovnáte, vyberete a případě rovnou zaplatíte.

Životní pojištění

Evropská komise vydala nařízení ohledně výše pojistného u životního pojištění v závislosti na pohlaví. Doposud měly ženy rizikové životní pojištění podstatně levnější než muži - pro pojišťovny představovaly totiž méně rizikový faktor, než jejich protějšky. V rámci srovnání pojistného je ale tomu “zvýhodnění” konec - ženy zaplatí stejně jako muži. 

Zdražení mohou ženy očekávat od 21.12.2012 a to někdy až ve výši 80%. Pokud tedy o uzavření rizikového životního pojištění uvažujete, neváhejte a uzavírejte, dokud vám neudělá pojistné zas tak velkou čáru přes rozpočet.

Říjen 2013