Povinné ručení - porušit povinnost se nevyplácí

Povinné ručení - porušit povinnost se nevyplácí

Zákonů je v naší zemi tolik, že se v nich perfektně vyzná jen málokdo. Práv má každý občan požehnaně a povinností snad ještě víc. Pokud jste navíc vlastníkem či provozovatelem vozidla, týká se vás ještě o jednu povinnost navíc. Je jí uzavření pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, takzvaného povinného ručení. A že se opravdu nevyplatí toto pojištění opomenout!


K čemu je povinné ručení?

Povinné ručení je jedním z nejčastějších druhů pojištění vůbec. Chrání nás před finančními následky škod, které provozem vozidla napácháme. Jedná se o škody na zdraví, majetku či životě třetích osob. Pokud tedy způsobíte dopravní nehodu, pojišťovna za vás uhradí škodu, která poškozeným vznikne. Nevztahuje se však na škody na vašem vlastním vozidle (k tomuto účelu je třeba sjednat havarijní pojištění).

Jaké jsou jeho druhy?

Povinné ručení je v základní podobě jen jedno. Každá pojišťovna ho ale nabízí za různou cenu, s jinými benefity (připojištění, asistenční služby) a různé jsou také limity plnění (tedy částky, do jejichž výše bude pojišťovna plnit, tj. hradit škodu). Cena je ovlivněna pojišťovnou, připojištěními, počtem bonusových měsíců, bydlištěm či věkem pojistníka. 

Co mi hrozí při jeho neuzavření?

Pokud porušíte zákonnou povinnost a své vozidlo nepojistíte, hrozí vám v první řadě pokuta od České kanceláře pojistitelů, a to ve výši 50-80 Kč za každý nepojištěný den. Jeden nepojištěný rok tak může vyjít bezmála na 30 000 Kč. 

Dalším rizikem je pokuta při běžné silniční kontrole. Postih hrozí nejen za to, že pojištění nemáte, ale také za to, že jezdíte bez platné zelené karty (dokladu o povinném ručení). To může čítat dalších několik tisíc. 

Největší čáru přes rozpočet potom udělá nehoda, kterou způsobíte. Bez povinného ručení budete všechny škody hradit sami. Při troše smůly se mohou následky běžné havárie lehce vyšplhat k několika milionům korun. A to se asi nikomu z vlastní kapsy platit nechce.

Kde povinné ručení uzavřít?

Pokud ještě povinné ručení nemáte, nebo s ním nejste aktuálně spokojeni, není nic jednoduššího než sednout k počítači či telefonu a kontaktovat srovnávač povinného ručení. Dokáží vám zajistit výbornou cenu, služby navíc a bezkonkurenční rychlost a pohodlí při sjednávání pojištění.

Leden 2014