Prodej či koupě vozidla - jak na ně?
Prodáváte nebo kupujete automobil? Čeká vás převod vozidla na nového majitele a nevíte přesně, co si počít? Nebojte se, není to nic složitého. Na úřadě bude při troše štěstí vše vyřízeno velmi rychle a když si dáte pozor na povinné ručení, nemusíte se bát větších komplikací.
Nejdřív smlouva
Prvním a asi nejdůležitějším krokem by mělo být uzavření kupní smlouvy. Jejím podepsáním oficiálně přecházejí veškerá práva a povinnosti, týkající se vozidla, na nového majitele.
Povinné ručení - častý kámen úrazu
Prodávající - s kupní smlouvou se co nejdříve dostavte na pobočku pojišťovny (případně zašlete písemnou žádost) s žádostí o ukončení povinného ručení. Na základě platné kupní smlouvy bude povinné ručení ukončeno. Pojišťovna má podle zákona nárok na pojistné do konce měsíce, zbytek (nevyčerpané pojistné) vám bude vrácen.
V co nejkratší možné době je potřeba dojít s občanským průkazem, “velkým i malým” technickým průkazem, zelenou kartou a kupní smlouvou na úřadovnu evidence vozidel. Zde vyplníte žádost o zápis změn údajů. Pracovník úřadu připíše do technického průkazu údaje o novém majiteli a vy můžete tento doklad novému majiteli předat. Tímto pro vás proces prodeje vozidla končí.
Kupující - co nejdříve po koupi je potřeba uzavřít na auto nové povinné ručení. Nejrychleji lze povinné ručení uzavřít přes internet.
Důležitá je skutečnost, že bez uzavřeného povinného ručení nesmí být podle zákona vozidlo na silnici provozováno, a to ani jako převoz. Před tím, než si v bazaru koupíte povinné ručení, ověřte si cenu povinného ručení přes internet nebo telefonicky. Můžete ušetřit, a ne málo.
S “novým” autem na STK
Kupující by měl po uzavření povinného ručení a převzetí technického průkazu zamířit na evidenční kontrolu do sídla Státní technické kontroly. Její pracovník po předložení občanského a technického průkazu zkontroluje, zda souhlasí údaje na autě s údaji v dokladech. Pokud nebude platná technická prohlídka nebo emisní kontrola, provede pracovník i tyto kontroly.
Do 10ti dnů od odhlášení je nový majitel povinen dostavit se do úřadovny evidence vozidel v místě svého trvalého bydliště a vůz zde na sebe přihlásit. K tomuto kroku potřebujete občanský a technický průkaz, zelenou kartu (doklad o povinném ručení), doklad o platné evidenční kontrole a STK a vyplněnou přihlášku k registraci vozidla. Pokud vozidlo registrujete v jiném okrese/kraji (záleží na tom, zda máte “starý nebo nový typ” SPZ), než ze kterého má vozidlo SPZ, je potřeba přinést i tyto značky, budou vám vyměněny za nové.