Registrace vozidla dovezeného z EU

Registrace vozidla dovezeného z EU

 

Chystáte se ke koupi nového vozidla? Nestačí vám nabídka českých prodejců nebo jste narazili na výhodnější nabídku při koupi vozidla ze zahraničí? Pak budete s největší pravděpodobností kupovat automobil z jiné členské země Evropské Unie. Není to proces nikterak administrativně složitý. Po koupi vozidla ho nesmíte zapomenout v Česku zaregistrovat a uzavřít povinné ručení

 

Kdy je potřeba registrovat vozidlo?

Dle zákona je potřeba vozidlo dovezené z jiné země v ČR zaregistrovat vždy, když je doba jeho používání na území našeho státu delší než 184 dní. 

 

Kdo může vozidlo registrovat?

Registrovat vozidlo je oprávněn jeho vlastník nebo provozovatel se souhlasem vlastníka vozidla. 

 

Jak postupovat?

Při zakoupení vozidla obdržíte C.O.C list (Certifikate of conformity - prohlášení o shodě), který je povinen vystavit každý výrobce automobilu. V ČR je poté ve standardních situacích zapotřebí podat přihlášku s následujícími přílohami:

 

Po zaregistrování vozidla je žadateli vydáno následující:

  • technický průkaz silničního motorového vozidla
  • osvědčení o registraci motorového vozidla
  • tabulky s registrační značkou (známé jako SPZ)

 

Při registraci vozidla není prováděna prohlídka vozu a proto není nutná jeho fyzická přítomnost. Nabízí se tedy možnost ponechat vozidlo v zemi nákupu a do ČR ho převézt až po úspěšné registraci. Všeobecně ale doporučujeme vozidlo nejprve přivézt a teprve potom v ČR registrovat.

 

Kde žádat a do kdy bude vyřízeno?

Písemná přihláška s přílohami se zasílá na Obecní úřad obce s rozšířenou působností. Ten o registraci rozhodne nejpozději do 30ti dnů od doručení žádosti.

Duben 2012