Zelená karta? S Klik.cz ji máte okamžitě

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platnosti zákonného pojištění vozidel, neboli osvědčení, které říká, že máte řádně zaplacené povinné ručení. Je univerzálním dokladem k prokázání platného povinného ručení při silniční kontrole. Nejste-li schopni předložit při silniční kontrole zelenou kartu, můžete dostat pokutu až do výše 3 tis. Kč. Zelenou kartu dostanete automaticky při sjednání povinného ručení. V případě Klik.cz Vám na Váš email ihned po sjednání pojistky odešleme dočasnou zelenou kartu, která má omezenou dobu platnosti (14 dní, měsíc...).

Následně, po zaplacení pojistného, je Vám odeslána trvalá, přesněji řečeno roční zelená karta, která slouží po celou dobu aktivované pojistky. I v případě, kdy pojišťovnu například po roce neměníte, Vám pojišťovna každý rok pošle zelenou kartu novou - vždy na rok.

Změníte-li SPZ, požádejte pojišťovnu o vydání nové zelené karty. Také pokud změníte-li adresu bydliště, nechte si vystavit novou zelenou kartu. Údaj na kartě se musí shodovat se skutečností.

Mimochodem věděli jste, že zelená karta už nemusí být zelená? Od července 2020 totiž platí, že doklad musí být fyzicky ve vozidle při jeho pohybu, nicméně narozdíl od dob minulých se nemusí jednat o originál zaslaný pojišťovnou. Může se jednat o prostý bílý papír z Vaší tiskárny (který je pochopitelně správně vytištěn). Občas se tak můžete setkat s termínem bílá karta, což je ekvivalent zelené karty. Nadále však bohužel není možné prokázat se digitální kopií, tedy zelenou kartou nahranou například v mobilním telefonu.

Zelená karta v zahraničí

Před výjezdem do zahraničí se přesvědčte, že platí i v zemi, do které jedete. Zjistíte to na přední straně zelené karty, kde jsou uvedeny zkratky států. Značka státu, do kterého jedete, nesmí být přeškrtnuta! Neplatí-li zelená karta v zemi, do které jedete, kontaktujte Vaši pojišťovnu a informujte se o tom, jak a kde se platí takzvané hraniční pojištění. Pro více informací nás můžete kontaktovat, případně kontaktujte přímo pojišťovnu, u které máte povinné ručení sjednané. Seznam všech pojišťoven naleznete také na Klik.cz.

Kdy dostanu zelenou kartu?

Zelenou kartu zasíláme emailem ihned poté, co si vyberete povinné ručení. Spolu se zelenou kartou dostanete emailem kompletní dokumentaci k Vašemu povinnému ručení - návrh pojistné smlouvy, všeobecné obchodní podmínky a všeobecné pojistné podmínky. Zelená karta, kterou dostanete emailem, je takzvaná dočasná zelená karta a má platnost jeden nebo dva měsíce (někdy i kratší). Je dobré si ji vytisknout, protože je to naprosto legitimní doklad o povinném ručení, kterým se můžete prokázat při silniční kontrole. V dnešní době navíc platí, že zelená karta nemusí být zelená a vytisknout si ji tak můžete klidně i černobíle na obyčejný papír.

Druhý den zasíláme originál dočasné zelené karty poštou na adresu uvedenou ve smlouvě. Trvalou zelenou kartu dostanete po zaplacení pojistné smlouvy od nás nebo od Vámi vybrané pojišťovny, a to poštou. Závěrem tedy jen rada - nezapomeňte si ji uložit do auta, abyste ji mohli předložit při silniční kontrole. Pro více informací o tématu zelené karty nás můžete kontaktovat na emailu info@klik.cz.

Mohlo by Vás zajímat

Platné povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Zákonné pojištění auta je povinné pro všechny majitele vozu a chrání je před finančními škodami způs...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Sjednáte-li si u nás havarijní pojištění, bude nutné doložit pojišťovně, že Váš vůz je v okamžiku uzavírání pojištění nepoškozen. Způsob, jakým se to prokazuje se liší podle hodnoty vozu a individuáln...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...