Cestovní pojištění Černá Hora

užitečné informace

country flag

Základní údaje

Časový posun 0
Telefonní předvolba +382
Vízum ne
Potřebuji pas nebo stačí OP? OP
Očkování povinně žádné, doporučují se spalničky, tetanus, hepatitida A a B

Rychlostní limity

Dálnice 100 km/h
Silnice 80 km/h
V obci 50 km/h
Tolerance alkoholu 0,3 ‰

Důležitá telefonní čísla

hospital

Rychlá lékařská pomoc

124

police

Policie

122

firemen

Hasiči

123

Velvyslanectví Podgorica

Adresa Partizanski put 6A - Tološi, 81 000 Podgorica
Telefon + 382 (0) 20 281 103
Nouzová linka + 382 (0)69 338 800
E-mail podgorica@embassy.mzv.cz

Bez záruky. Čerpáno z veřejných zdrojů mzv.cz

Pozor na

Je třeba upozornit na hrozby, které vyplývají z vysokohorské turistiky v této zemi. Právě Češi tuto aktivitu nejčastěji podceňují. Vyhněte se turistice mimo vyznačené cesty, vždy velmi dobře zvažte svou fyzickou i psychickou kondici a nepřeceňujte své síly. Dopředu se informujte o podmínkách, do kterých se vydáváte, zjistěte informace o cíli své cesty a o výbavě, kterou byste si na túru měli pořídit. Vždy dodržujte nařízení a doporučení.

Naše doporučení

Občanům ČR je doporučeno především zodpovědné chování, a to zejména při rizikových aktivitách (vysokohorská turistika) a nepodcenění přípravy na takové aktivity. Vždy uzavřete cestovní pojištění a zvažte připojištění rizikových sportů. Pokud se vypravíte do hor, doporučujeme využít služeb místního průvodce.

Zdravotní péče

Na základě dohody mezi Českem a Černou Horou mají čeští občané s krátkodobým pobytem v Černé Hoře nárok na poskytnutí neodkladné zdravotnické péče ve veřejném zařízení. Pro jeho získání je potřeba vyzvednout si u zdravotní pojišťovny v ČR formulář CR/YU 111, tento vyplnit a potvrdit. Po příjezdu do Černé Hory je potřeba příslušný dokument předložit na pobočce Fondu pro zdravotní pojištění, na základě kterého bude vydáno Potvrzení dokládající výše zmíněný nárok. Tento doklad však českým občanům neumožňuje čerpat zdravotní péči zcela zdarma, opravňuje pouze k čerpání se spoluúčastí obvyklou v Černé Hoře (podstatně vyšší než v ČR). Pro ošetření zdarma je nutné uzavření cestovního pojištění. Do Černé Hory není povinné očkování, je doporučeno mít očkování proti žloutence a tetanu. Léky v lékárnách se platí v hotovosti, ne vždy jsou však všechny potřebné léky dobře dostupné. Doporučujeme se tedy vybavit všemi potřebnými léky už před cestou, a to v dostatečném (i rezervním) množství. Státní lékařská zařízení jsou na nižší úrovni než v ČR, jejich stav se pomalu zlepšuje. Černá Hora trpí v tomto ohledu nedostatkem odborných přístrojů v ordinacích, nemocnicích i sanitkách.