Cestovní pojištění do zahraničíŠvédsko

Cestovní pojištění do zahraničí

Pouze u nás dostanete do emailu důležité informace, které se Vám mohou hodit:
telefonní číslo na ambasádu nebo na policii ve Vámi vybrané zemi.

agent
Výběr kontinentu
AF

Afghánistán

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje do Afghánistánu vzhledem k současnému stavu v této zemi vůbec necestovat. Pokud je cesta nutná, doporučuje se nahlásit detaily svého pobytu na příslušné velvyslanectví.

AL

Albánie

Pokud se chystáte vyrazit v Albánii do odlehlých oblastí, je dobré o plánované trase a přibližném časovém harmonogramu informovat Velvyslanectví v Tiraně.

DZ

Alžírsko

Při cestě do Alžírska doporučujeme neopouštět městské aglomerace, v těchto se potom vyhýbat opuštěním místům. Doporučujeme nefotit vojenské, strategické, dopravní nebo politické objekty.

AD

Andorra

Doporučujeme uzavřít kvalitní cestovní pojištění a zvolit vyšší limity pro pojištění léčebných výloh. Andorra je horským státem a například transport do nemocnice může být složitý a drahý. Nezapomeňte pojistit případný převoz do ČR a zvažte také další připojištění.

AO

Angola

V hlavním městě doporučujeme držet se v centru města a zejména po setmění se nevydávat do okrajových oblastí. V případě cest mimo Luandu doporučujeme využít služeb cestovních kanceláří, dopravní a ubytovací služby jsou mimo hlavní město špatně dosažitelné a drahé.

AR

Argentina

Doporučujeme nespouštět z dohledu své osobní věci, dávejte dobrý pozor na fotoaparát, peněženku, doklady. V případě přepadení je dobré neodporovat a vydat jistou část své hotovosti útočníkovi, pravděpodobně ho to uspokojí a ustoupí od dalších ataků. Při odletu ze země doporučujeme vyrazit na letiště s velkým časovým předstihem, hlavní tah často není průjezdný z důvodu demonstrací.

AM

Arménie

Vzhledem k okolí země se cestovatelům do Arménie doporučuje registrace v systému Drozd na webu Ministerstva zahraničních věcí. Důležité dokumenty, hotovost a platební karty se doporučuje zanechat v hotelovém trezoru, v případě nutnosti jejich přenosu je rozdělit na různá místa. Dále doporučujeme držet se dále od hranic s Ázerbajdžánem, přestřelky zde nejsou žádnou výjimkou.

AU

Austrálie

Mimo velká města doporučujeme pít pouze balenou vodu. Doporučujeme cestovat buď s úvěrovými (kreditními) kartami nebo cestovními šeky. Při plánování cest a výletů je dobré nepřeceňovat své schopnosti, vzít v potaz dlouhé vzdálenosti mezi jednotlivými lokalitami a nesnažit se navštívit vše v krátkém časovém úseku, často pak dochází k haváriím způsobeným mikrospánkem.

AZ

Ázerbájdžán

Doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní opatření a vždy uposlechnout rad a doporučení místních příslušníků policie a ozbrojených složek.

BS

Bahamy

Doporučujeme pít balenou vodu. V případě přepadení doporučujeme nebránit se a odevzdat hotovost, útočníci jsou zde velmi často ozbrojeni.

BH

Bahrajn

Doporučujeme se před cestou přesvědčit o aktuální bezpečnostní situaci v zemi.

BD

Bangladéš

Doporučujeme dávat dobrý pozor na své osobní věci, zejména finanční prostředky a cestovní doklady. Před cestou do vzdálenějších koutů Bangladéše doporučujeme informovat se o aktuální politické a bezpečnostní situaci. V případě zájmu o proplacení cestovních šeků je nutné mít je vystavené na měnu USD, následně budou proplaceny v místní měně.

BB

Barbados

Doporučujeme dávat dobrý pozor na své osobní věci, a to zejména na plážích. Nenechávejte tam ležet cennosti bez dozoru. V noci se vyhněte plážím a jiným místům bez osvětlení.

BE

Belgie

Doporučujeme pečlivě dodržovat pravidla silničního provozu i další zákony. Pokuty za jejich nedodržování jsou mimořádně vysoké.

BZ

Belize

V případě zájmu o cestování půjčeným autem doporučujeme zapůjčit vzhledem ke stavu některých vozovek automobil s náhonem na všechna 4 kola. Před cestou do Belize doporučujeme směnit dostatek amerických dolarů, jiná měna se zde prakticky nesměňuje. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a loupat nebo desinfikovat veškeré plodiny.

BY

Bělorusko

Doporučujeme vyhnout se konzumaci alkoholických nápojů (týká se i piva) na veřejnosti, stejně jako projevům opilosti tamtéž. Mohla by vás postihnout vysoká pokuta. Dále důrazně nedoporučujeme držet v Bělorusku jakékoliv drogy, mohli byste se dočkat i několikaletého vězení. Nedoporučuje se návštěva míst, která byla zasažena při havárii jaderné elektrárny v Černobylu. Jde o jihovýchodní oblasti země kolem měst Loev, Petrikov, David-Godorok či Mozyr. Doporučena není ani návštěva národního parku Pripjatskij.

BT

Bhútán

V případě, že se do Bhútánu chystáte cestovat letecky s přestupem v Indii, doporučuje se zřízení také indického turistického víza. Z důvodu špatného počasí mohou být totiž až na několik dní zrušeny lety z Indie do Bhútánu a v takovém případě není možné v Indii bez víza setrvat. Bhútán doporučujeme navštívit v období březen – květen nebo září – listopad, je zde nejpříjemnější klima. Vodu ke konzumaci doporučujeme volit spíše z lahví.

BO

Bolívie

Doporučujeme se před odjezdem přesvědčit, do jaké nadmořské výšky je platné vaše cestovní pojištění a případně pobyt ve vyšší nadmořské výšce připojistit. K dopravě doporučujeme využít spíše taxi (nejlépe např. hotelové). Pijte výhradně balenou vodu.

BA

Bosna a Hercegovina

Doporučujeme uzavřít kvalitní cestovní pojištění.

BR

Brazílie

Doporučujeme si s sebou vzít fotokopie cestovních dokladů a originály pasů a dalších důležitých dokladů ponechávejte při výletech a procházkách v hotelovém trezoru, stejně tak větší obnos peněz.

BG

Bulharsko

Doporučujeme uzavřít dobré cestovní pojištění, které pokrývá léčení i repatriaci v plném rozsahu. Pokud se chystáte sportovat, doporučujeme připojistit i rizikové sporty.

ME

Černá Hora

Občanům ČR je doporučeno především zodpovědné chování, a to zejména při rizikových aktivitách (vysokohorská turistika) a nepodcenění přípravy na takové aktivity. Vždy uzavřete cestovní pojištění a zvažte připojištění rizikových sportů. Pokud se vypravíte do hor, doporučujeme využít služeb místního průvodce.

CL

Chile

V případě odcizení dokladů nebo cenností doporučujeme navštívit policii, nechat sepsat příslušný protokol a následně kontaktovat velvyslanectví a nechat si vyhotovit nový pas. V Chile jsou velmi častá zemětřesení, před cestou tedy doporučujeme seznámit se s postupem v případě, že zemětřesení skutečně nastane.

HR

Chorvatsko

Doporučujeme vyžádat si při každém nákupu od prodavače účtenku. Tu je povinen vám každý obchodník vydat a každý turista je povinen mít ji u sebe při opouštění provozovny.

CN

Čína

V případě využití taxi se doporučuje využívat zásadně jasně označených taxislužeb s licencí. Samozřejmostí by mělo být před cestou uzavření kvalitního mezinárodního cestovního pojištění s dostatečným rozsahem krytí. Od obchodníků doporučujeme nepřijímat poškozené bankovky, při dalším placení nemusí být přijaty. Doporučuje se nepít vodu z vodovodní sítě a nepít nápoje s ledem.

DK

Dánsko

Doporučujeme pozorně střežit svá zavazadla a jiné osobní věci, zejména na nádražích či letištích.

DO

Dominikánská republika

Doporučujeme využívat služeb taxi, jsou zde poměrně levné a spolehlivé.

EG

Egypt

Doporučuje se z bezpečnostních důvodů nepodnikat individuální výpravy na sinajský poloostrov. Dále je doporučeno uzpůsobit své chování zdejšímu islámskému náboženství (vhodný neodhalující oděv, žádné veřejné projevy náklonnosti apod.).

EC

Ekvádor

V případě cesty po vlastní ose se doporučuje registrace v systému DROZD MZV. Pohyb po Ekvádoru je vhodné přizpůsobit aktuální bezpečnostní situaci v zemi.

EE

Estonsko

Doporučujeme přibalit platební kartu, bezhotovostní platby jsou zde běžně akceptovány.

PH

Filipíny

Pro návštěvu doporučujeme zvolit období od ledna do května. Po zbytek roku je zde období dešťů, často se vyskytují i silné tajfuny. Zvýšené opatrnosti dbejte v místech s vyšší koncentrací osob.

FI

Finsko

Nedoporučujeme pohybovat se po volné přírodě v oblasti Laponska bez průvodce.

FR

Francie

Při uzavírání cestovního pojištění zvažte, jaké aktivity hodláte ve Francii provozovat. Na některé druhy zimních či letních sportů je nutné uzavřít zvláštní připojištění rizikových či extrémních sportů.

GE

Gruzie

Před cestou doporučujeme vždy u MZV ověřit aktuální bezpečnostní situaci v jednotlivých částech země a přizpůsobit této situaci své cestovní plány. Dobré je také registrovat se v systému DROZD. Při výletech do hor se doporučuje vždy využít služeb místních průvodců. Vodu z vodovodu je vhodné převařit.

HK

Hongkong

Vzhledem k vysoké hustotě zalidnění (která je patrná téměř na každém kroku) doporučujeme dávat pozor na své osobní věci, pokud možno nenosit doklady lehce přístupné (např. batoh nebo ledvinka).

IN

Indie

Ženám se doporučuje střídmé neodhalující oblékání. Při cestování taxi doporučujeme dohodnout se předem na ceně a tu zaplatit ještě před vyjetím. Při cestování vlakem se doporučuje zakoupit jízdenky na vytížené tratě s dostatečným předstihem (v létě až několik týdnů). K cestování se vzhledem k počasí doporučuje období od listopadu do března, je zde nejpříjemněji. Doporučujeme pít výhradně balenou vodu.

ID

Indonésie

Zájemcům o individuální turistiku v turisticky méně frekventovaných oblastech doporučujeme registrovat se v systému DROZD MZV. Je vhodné chránit si pečlivě své osobní věci, zejména cestovní doklady (u těch jo dobré pořídit ještě před cestou fotokopii). V oblasti Aceh (sever Sumatry) doporučujeme pečlivě dodržovat místní islámské zvyklosti, jejich porušení trestá i místní policie.

IE

Irsko

Doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní zásady, chránit svá zavazadla, doklady a finanční prostředky. Je doporučeno parkovat pouze na vyhrazených místech a netábořit ve volné přírodě.

IS

Island

Vzhledem k náročnosti terénu a nepředvídatelnosti počasí je doporučeno vyrazit na výlet pokud možno s autem s pohonem na všechna 4 kola a zároveň nevyrážet o samotě, ale vždy minimálně ve skupině 2 aut.

IT

Itálie

Důrazně doporučujeme nakupovat cenné zboží pouze v kamenných obchodech, za nákup od pouličních či plážových prodejců může být turistům udělena vysoká pokuta. Za každý nákup vyžadujte daňový doklad.

IL

Izrael

Doporučujeme dávat dobrý pozor na své věci, zejména v místech s velkou koncentrací osob a na plážích. V případě ztracení či odcizení pasu kontaktujte velvyslanectví v Tel Avivu, bude vám vystaven náhradní doklad.

JM

Jamajka

Doporučujeme využívat pouze služeb taxi, které jsou viditelně označené písmeny PP. Toto označení znamená držení platné licence.

JP

Japonsko

Doporučujeme využívat systém hromadné dopravy a nepůjčovat si zde automobil, doprava je velmi hustá a nepřehledná. Při jednání s Japonci je důležité chovat se uctivě, mluvit mírným hlasem a příliš negestikulovat. Turistům a (zejména) osobám cestujícím pracovně či za obchodem se doporučuje, aby se před cestou důkladně seznámili se zvyklostmi a pravidly chování v Japonsku. K cestování doporučujeme jaro, podzim nebo zimu, v létě je zde příliš horko.

CA

Kanada

K cestování doporučujeme letní období, jinak panuje v Kanadě dlouhá a velmi chladná zima. Dále doporučujeme vycestovat minimálně s jednou embosovanou kreditní kartou, bez ní není možné např. půjčení automobilu.

CV

Kapverdy

Doporučujeme pít výhradně vodu z plastových lahví. Nejvhodnější měnou ke směně je Euro.

KZ

Kazachstán

Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je jaro, případně podzim. V zimě je zde extrémně chladno, v létě naopak příliš horko. Doporučujeme dodržovat veškeré (zejména dopravní) předpisy, policie často vymáhá vysoké pokuty.

KE

Keňa

Doporučujeme nepohybovat se po městech pěšky a už vůbec ne o samotě, nenosit viditelně šperky ani peníze a nereagovat na případná oslovení a výzvy místních (včetně dětí). Pokud cestujete autem, nezapomeňte mít vždy uzamčené všechny dveře. Nepřijímejte žádné nabídky pouličních prodejců, nedotýkejte se žádných předmětů, které nabízejí. V případě, že narazíte na dopravní nehodu (nebo ji přímo způsobíte), doporučuje se nevystupovat z auta a dojet až k policejní stanici, dochází zde i ke zinscenovaným nehodám vedoucím k okradení. Doporučujeme pít pouze vodu z lahví.

CO

Kolumbie

Před cestou mimo hlavní město se doporučuje kontaktovat Velvyslanectví v Limě a poradit se o vhodném postupu, jeho pracovníci vám poskytnou nejaktuálnější informace. Doporučujeme využívat hotelové taxi služby, zastavování taxi na ulici není bezpečné. Doporučuje se podstoupit příslušná očkování, zejména proti žluté zimnici.

KR

Korejská republika

Doporučujeme zvýšenou opatrnost při styku s drůbeží (i v podobě pokrmů), stále zde platí zvýšené riziko nákazy ptačí chřipkou. Dále se doporučuje využít bezplatné telefonické tlumočnické služby, pouze málo Korejců hovoří některým z evropských jazyků. Doporučujeme využívat vlakovou dopravu, země často trpí dopravními zácpami.

KO

Kosovo

Doporučujeme se vyhnout severní části města Mitrovica, kde hrozí nebezpečí nepokojů, zbytek země je poměrně bezpečný. Při cestě autem doporučujeme využít přímé trasy Bělehrad – Niš – hraniční přechod Merdare. Pokud se chystáte do hor nebo na cestu do odlehlejších oblastí, je dobré informovat o své cestě velvyslanectví v Prištině.

CR

Kostarika

Doporučujeme pít pouze balenou vodu. Je dobré s sebou mít kreditní kartu, často je vyžadována v hotelích nebo půjčovnách automobilů. Hotové peníze doporučujeme přivézt v USD měně, jiné měny jsou obtížně směnitelné. Před cestou autem je dobré zvážit vlastní schopnosti a přizpůsobit jízdu stavu vozovky a klimatickým podmínkám.

CU

Kuba

Doporučujeme nezkoušet na Kubě stanování ani jiný druh kempování, nejsou zde proto vytvořeny podmínky a hrozí okradení. Pijte pouze vodu z lahví a nekonzumujte jídlo od pouličních prodejců.

CY

Kypr

V případě, že byste se rozhodli zakoupit nebo jinak disponovat s nemovitostí na území Severokyperské turecké republiky, je vřele doporučeno nechat si k dané nemovitosti vypracovat právní posudek ohledně vlastnictví objektu. Velmi často jsou totiž nemovitosti nabízeny bez vědomí skutečného vlastníka.

LI

Lichtenštejnsko

Při návštěvě Švýcarska nevynechte zastávku v Lichtenštejnsku, tento malý stát má svůj půvab.

LT

Litva

Doporučujeme vyšší obezřetnost při jízdě autem či na kole, litevští řidiči nepatří k nejohleduplnějším.

LV

Lotyšsko

Doporučujeme nepít vodu z lotyšské vodovodní sítě, často bývá nekvalitní. Konzumujte raději vodu balenou.

LU

Lucembursko

Lucembursko je sice poměrně bezpečnou zemí, nicméně stále je dobré dávat větší pozornost na hodně frekventovaných místech. Pozor dávejte zejména na své doklady a finance.

MG

Madagaskar

Doporučujeme vyhnout se hromadným seskupením nebo demonstracím. Před vstupem na pláž se doporučuje ověřit výskyt žraloků. Vodu se doporučuje pít pouze v lahvích, ovoce a zeleniny by se měla důkladně omýt, maso tepelně upravit, mléko převařit. Nekonzumujte zmrzlinu a nápoje s ledem.

HU

Maďarsko

V případě ztráty dokladu totožnosti doporučujeme neprodleně tuto událost nahlásit na zastupitelském úřadě. V případě okradení je ještě před návštěvou příslušného úřadu nutné nahlásit událost policii. Na zastupitelném úřadě je možné následně vystavit náhradní cestovní doklad (je nutné donést 2 fotografie).

MK

Makedonie

Doporučuje se uzavřít velmi dobré cestovní pojištění.

MY

Malajsie

Doporučujeme respektovat místní zvyklosti a chovat se zdvořile, místní obyvatelé vám to oplatí. Vhodné je nenosit zavazadla (zejména kabelky) na jedno rameno, často dochází k jejich odcizení. V období od listopadu do března doporučujeme aktivně používat repelent jako ochranu před bodnutím komáry nakaženými horečkou dengue. K dopravě je možné využít autobusů, vlaků, lodí i letadel, vše je na poměrně dobré úrovni.

MV

Maledivy

Před cestou je dobré zjistit si aktuální bezpečnostní situaci na ostrovech a dle toho přizpůsobit své plány, po většinu roku je zde však velmi bezpečno. Do země přijeďte vybaveni kreditní kartou a americkými dolary, snadno je směníte na místní měnu. K návštěvě doporučujeme zvolit období od listopadu do dubna, hezky je zde však celoročně.

MT

Malta

Na Maltě se doporučuje být na pozoru před kapesními krádežemi, všechny věci pečlivě střežit, nenechávat je volně ležet v hotelovém pokoji či na pláži. Zvýšenou pozornost věnujte dokladům, penězům a elektronice. V případě nakupování se vyvarujte nákupu od pouličních prodejců a v obchodech si vždy vyžádejte doklad.

MA

Maroko

Doporučujeme vyhnout se hranicím s Alžírskem, oblasti Západní Sahary a manifestům či demonstracím v centrech měst. Doporučuje se využívat služeb pouze certifikovaných průvodců a zřetelně odmítat nabídky pouličních průvodců. Oblečení je vhodné volit spíše konzervativní, neodhalující. Je vhodné znát alespoň základní fráze ve francouzštině, anglicky se zde příliš nedomluvíte.

MU

Mauricius

Doporučujeme používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a chránit si zrak kvalitními slunečními brýlemi.

MX

Mexiko

Doporučujeme pohybovat se po Mexiku ve skupinách, nejlépe s organizovaným zájezdem. Není vhodné cestovat hromadnými prostředky nebo levnými taxíky. Doporučuje se nepít vodu z místní vodovodní sítě, loupat či důkladně mýt ovoce i zeleninu a nestravovat se v pouličních stáncích. Před cestou doporučujeme podstoupit příslušná očkování, vybavit se repelentem, vitamíny a zásobou léků.

FM

Mikronésie

Pro návštěvu mikronéských ostrovů lze doporučit celý rok, panuje zde stabilní klima. Ženám odporučujeme mimo pláže přiměřené odění.

MD

Moldavsko

Pokud se dostanete do jakýchkoliv problémů, je doporučeno neprodleně kontaktovat zastupitelský úřad na nouzovém telefonním čísle.

MC

Monako

Doporučujeme mít se na pozoru před kapesními krádežemi, zejména na plážích.

MN

Mongolsko

Po hlavním městě se doporučuje pohybovat ve větších skupinkách, ideálně bez zavazadel, důležitých dokladů a většího množství peněz.

DE

Německo

Na hustě zalidněných místech (letiště, nádraží, turistické lokality, centra měst) doporučujeme dávat dobrý pozor na své osobní věci (doklady, elektronika, finance). Dobré je mít u sebe kontakt na osobu, kterou by bylo možno kontaktovat v případě nouze (například úraz).

NP

Nepál

Ženám se doporučuje vhodné konzervativní oblékání. Pokud pojedete do Nepálu za účelem vysokohorské turistiky, doporučujeme zvolit duben, květen nebo říjen, kdy je zde nejpříznivější počasí. Pro stravování si vybírejte od pohledu čistá místa, a to nejlépe taková, kde se viditelně stravuje větší množství lidí. Nepijte vodu z vodovodu. Studentům doporučujeme přibalit ISIC kartičku, může zajistit výrazné slevy.

NG

Nigérie

Doporučujeme cestu do Nigérie zcela odložit. Pokud to není možné, je nutné mít se extrémně na pozoru, a to nejen před kapesními krádežemi, ale i před útoky v místech s větší koncentrací osob. Při cestách taxi doporučujeme vždy dopředu domluvit cenu a podmínku, že taxikář nenabere další zákazníky cestou. Doporučujeme před cestou navštívit lékaře a probrat vhodná očkování, dále je dobré užívat antimalarika.

NI

Nikaragua

Doporučuje se pít výhradě balenou kupovanou vodu a ovoce se zeleninou loupat a dezinfikovat. V případě půjčení automobilu doporučujeme půjčit raději vůz terénní, některá turistická místa nejsou jiným způsobem přístupná.

NL

Nizozemsko

Na cestu do Nizozemska doporučujeme vybavit se kopií cestovních dokladů a kontaktem na blízkou osobu, která má být kontaktována v případě úrazu či jiné nepředvídané události.

NO

Norsko

Doporučujeme neváhat a uzavřít kvalitní pojištění na cesty. V severských zemích může být ošetření velmi drahé.

NZ

Nový Zéland

Návštěvu této země doporučujeme naplánovat na období od listopadu do dubna. Doporučuje se využít tamních leteckých společností nebo husté sítě autobusové dopravy. Pijte raději balenou vodu.

OM

Omán

Doporučujeme nekonzumovat alkohol na veřejnosti, ale výhradně v soukromí nebo hotelovém baru. Dále je doporučeno využívat pro koupání pouze vyhrazených veřejných pláží.

PK

Pákistán

Před cestou do Pákistánu doporučujeme důkladné seznámení s aktuální bezpečnostní a náboženskou situací v zemi a informovat o svém příjezdu příslušné velvyslanectví.

PA

Panama

Doporučuje se nepít vodu z místní vodovodní sítě a ovoce se zeleninou vždy oloupat nebo kvalitně vydezinfikovat. Je dobré dovést s sebou dostatek amerických dolarů, jsou zde běžně akceptovány.

PY

Paraguay

Doporučujeme pít pouze balenou vodu. Dále je doporučeno pohybovat se výhradně po hlavních trasách.

PE

Peru

Po příletu do Peru doporučujeme navštívit pobočku InfoPeru, kde můžete získat nejaktuálnější informace o dopravě, památkách a celkové situaci v Peru. Dále doporučujeme z preventivních důvodů necestovat přes noc a dbát zvýšené opatrnosti. Polské hory a pralesy je radno navštěvovat pouze v období mezi dubnem a listopadem, jindy zde téměř neustále prší. Mimo toto období také není vhodné vydávat se autem na silnice, jsou časté sesuvy půdy. Pro cesty po městech doporučujeme využít spíše taxi služby, je bezpečnější.

PL

Polsko

Při jízdě autem doporučujeme parkovat výhradně na střežených parkovištích a při jakémkoli opouštění auta (i na benzinové stanici) jej důkladně zamknout. V autě nenechávejte viditelné žádné cennější předměty.

PT

Portugalsko

V Portugalsku se doporučuje dodržovat základní zásady bezpečnosti. Z dohledu nespouštějte svá zavazadla ani jiné osobní věci, nenechávejte cennosti viditelně v autě, nenoste pohromadě všechny doklady a finanční prostředky a při cestě automobilem se zejména ve městech raději zamykejte.

AT

Rakousko

Doporučujeme nezapomenout na uzavření cestovního pojištění, a to s dostatečnými pojistnými limity. Nezapomeňte zkontrolovat, zda máte pojištěny léčebné výlohy, zavazadla, převoz do ČR či úrazové pojištění.

GR

Řecko

Doporučujeme dávat pozor na osobní věci, a to zejména v turistických lokalitách a na plážích. Při návštěvě archeologických památek doporučujeme zvolit vhodnou obuv, stezky bývají ve špatném stavu.

RO

Rumunsko

Na cestu do Rumunska doporučujeme uzavření cestovního pojištění. Je dobré nenosit u sebe větší množství hotovosti, často dochází k přepadením. Dobrý pozor dejte také na své doklady.

RU

Rusko

Turistům cestujícím do Ruska se doporučuje využít na webu MZV systému DROZD, který slouží k dobrovolné registraci občanů na cestách. Doporučuje se omezit pobyt v nestabilních lokalitách (zejména Čečensko). Ideální je pohybovat se v Rusku pouze ve skupinách a při jakýchkoliv problémech je dobré neprodleně kontaktovat zastupitelský úřad.

SV

Salvador

Doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní opatření (použití hotelového trezoru, kopie dokladů, rozdělení peněz na více míst apod.) Do Salvadoru si dovezte dostatek peněz v USD, jiná měna se zde špatně mění.

SM

San Marino

Doporučujeme nakupovat dražší zboží pouze v kamenných obchodech, nikoliv od pouličních prodejců či na trhu. Vždy si vyžádejte potvrzení či daňový doklad.

SA

Saúdská Arábie

Doporučujeme pít balenou vodu, jídla ze stánků není třeba se bát. Vzhledem k obecnému zákazu fotografování doporučujeme fotografovat pouze na místech, kde je to povoleno a vyvarovat se zejména focení státních nebo náboženských institucí. Vízum doporučujeme vyřizovat s dostatečným předstihem, jeho vyřízení trvá až nezvykle dlouho.

SN

Senegal

Doporučujeme nenosit viditelné šperky a cennosti.

SC

Seychely

Doporučujeme nepít vodu z vodovodní sítě a nekonzumovat led v nápojích.

SG

Singapur

Doporučujeme sledovat označení stánků s občerstvením, které značí jejich hygienickou úroveň (A nejlepší, D nejhorší) a stravovat se pokud možno ve stáncích s označením A. Doporučujeme využívat taxi služeb, v Singapuru je tato služba spolehlivá.

SK

Slovensko

Doporučujeme dávat dobrý pozor na svůj majetek (zavazadla, kabelky, batohy, ale i automobily), často dochází ke krádežím.

SI

Slovinsko

Při vodních sportech je doporučeno využití specializovaných agentur či průvodců, a to jednak z důvodu bezpečnosti a jednak z důvodu nutnosti dodržování všech vyhlášek a zákonů, které problematiku vodních sportů upravují. Při jejich nedodržení hrozí poměrně vysoká pokuta.

ES

Španělsko

Ve Španělsku je doporučeno dodržovat základní bezpečnostní zásady. Doklady a finance rozdělte na více míst, nenoste u sebe větší množství hotovosti, využijte služeb hotelového trezoru a žádné cennosti nenechávejte v autě ani volně ležet na hotelovém pokoji. Pokud budete v této zemi řídit, dodržujte pečlivě dopravní omezení a předpisy, při jejich porušení se účtuje vysoká pokuta, kterou je nutné zaplatit na místě.

AE

Spojené arabské emiráty

Do SAE doporučujeme kvůli klimatu cestovat na jaře a na podzim, kdy je zde nejpříjemněji. Doporučujeme se důkladně chránit před sluncem a využívat výhradně označených pláží. Pít se doporučuje pouze kupovanou balenou vodu.

CS

Srbsko

Před cestováním do části Kosovo doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví ČR v Prištině.

LK

Srí Lanka

Doporučujeme dodržovat hygienické zásady, dbát na kvalitu vody a potravin. Je vhodné užívat antimalarika a pít více tekutin. Doporučujeme ubytovat se v hotelu vyšší kategorie, jinak hrozí špatné hygienické podmínky.

SE

Švédsko

Doporučujeme dávat dobrý pozor při parkování. Ve Švédsku se za něj velmi často platí nebo je omezeno mnoha zákazy. Za špatné parkování se udělují vysoké pokuty, a to i cizincům.

CH

Švýcarsko

Při shánění ubytování doporučujeme poohlédnout se po bydlení v zařízení Jugendherberge nebo Bauernhof (bývalé zemědělské usedlosti). Tyto způsoby ubytování jsou levné, autentické a celkem pohodlné. Pro největší zážitek z cestování doporučujeme využít vlak, který vás proveze těmi nejkrásnějšími kouty této horské země.

SY

Sýrie

Doporučujeme do této země necestovat. V případě aktuálního pobytu v Sýrii je doporučeno ji opustit.

TZ

Tanzanie

Vzhledem k několika teroristickým útokům se doporučuje zachovávat zvýšenou obezřetnost a pokud možno se vyhýbat akcím s velkým množstvím lidí. Ženám se doporučuje nenosit mimo velká letoviska vyzývavé oblečení, neodhalovat ramena a kolena.

TW

Tchaj-wan

Doporučujeme uzavřít velmi dobré cestovní pojištění a vybavit se vyšším obnosem peněz do zásoby, na Tchaj-wanu je až nečekaně draho.

TH

Thajsko

Doporučujeme mít na internetu přístupné naskenované cestovní doklady. Před vstupem do buddhistických chrámů doporučujeme obléct se tak, aby byla zahalena ramena a kolena.

TT

Trinidad a Tobago

Doporučujeme zejména pro cestu z letiště nevyužívat hromadnou dopravu.

TN

Tunisko

Doporučujeme nedávat z ruky platební karty, množí se případy jejich zneužití. V případě problémů je vhodné vše konzultovat s delegátem CK, ubytovacím zařízením nebo asistenční službou. Ženám je doporučeno nereagovat na pobídku k seznámení od tuniských mužů, je registrováno mnoho případů podvodného jednání ve snaze získat občanství v zemích EU.

TR

Turecko

Doporučujeme mít se na pozoru před kapesními krádežemi na hodně frekventovaných místech a před krádežemi na plážích. Při cestách k Černému moři se doporučuje dávat dobrý pozor na nebezpečí přisátí klíštěte. Při cestě autem je dobé nechat si auto zapsat do cestovního pasu, v opačném případě může být problém při výjezdu ze země.

TM

Turkmenistán

Upozorňujeme na špatnou kvalitu vody a potravin, pijte pouze balenou vodu, potraviny nenakupujte na tržištích, ale v kamenných obchodech. V létě je v Turkmenistánu poměrně horko a je nutné dodržovat pravidelný pitný režim. V případě pobytu delším než 3 měsíce je nutné prokázat se negativním HIV testem.

UA

Ukrajina

V současné době lze doporučit zcela se této lokalitě vyhnout, případně se vyhnout nejvíce zasaženým oblastem. Dále doporučujeme mít se na pozoru zejména na místech s vyšší koncentrací osob.

UY

Uruguay

Doporučujeme uzavřít kvalitní cestovní pojištění a nespouštět zrak ze svých zavazadel a osobních věcí (zejména v hlavním městě).

US

USA

Před sháněním ubytování se doporučujeme poohlédnout po kuponech se slevami na jistý typ bydlení, dá se takto ušetřit poměrně dost peněz. Doporučujeme nevcházet (zejména po setmění) do neznámých čtvrtí velkých měst. V případě neshod s policií či jinými úřady doporučujeme vždy kontaktovat zastupitelský úřad a vyžádat si tlumočníka.

UZ

Uzbekistán

Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti, ve městech dávejte pozor na své osobní věci, v přírodě se mějte na pozoru zejména před hady. Dále doporučujeme obrnit se trpělivosti, v Uzbekistánu vás pravděpodobně čeká množství zdlouhavých policejních kontrol. Pokud je to možné, prokazujte se kopií dokladů a pas dávejte z ruky až v nejnutnějších případech.

GB

Velká Británie

Při pobytu ve Velké Británii doporučujeme pečlivě hlídat své osobní věci, a to zejména ve velkých městech. V těch (hlavně v Londýně) doporučujeme nepotulovat se po setmění o samotě v odlehlých zákoutích a uličkách. Není dobré využívat služeb taxíků bez licence. Při shánění ubytování doporučujeme poohlédnout se po menších penzionech typu B&B (bed and breakfast).

VE

Venezuela

Doporučujeme neubytovávat se v levných hotelech či ubytovnách, je zde velké riziko přepadení či vykradení. V hotelu je důrazně doporučeno využít trezoru. V hlavním městě doporučujeme nevycházet po setmění do ulic. Do okrajových oblastí města se raději nevydávejte ani ve dne. Kromě běžných očkování doporučujeme konzultovat příslušná očkování s lékařem.

VN

Vietnam

Doporučujeme pečlivě dodržovat všechny hygienické zásady, podstoupit co možná nejvíce preventivních opatření proti chorobám, které se v této lokalitě vyskytují, a pokud možno nepřicházet do styku s vietnamskými policisty či úředníky, velmi často vyžadují úplatek a komunikovat se s nimi dá téměř výhradně ve vietnamštině.

ZW

Zimbabwe

Doporučujeme dodržovat veškeré hygienické zásady, nechat se očkovat proti žluté zimnici, encefalitidě, žloutence a dalším možným nemocem.