Cestovní pojištění Uzbekistán

užitečné informace

country flag

Základní údaje

Časový posun v zimě +4, v létě +3
Telefonní předvolba +998
Vízum ano
Potřebuji pas nebo stačí OP? pas
Očkování povinně žádné, doporučují se spalničky, záškrt, tetanus, hepatitida A a B, břišní tyfus a vzteklina

Rychlostní limity

Dálnice není stanoveno
Silnice 90 km/h
V obci 60 km/h
Tolerance alkoholu 0,0 ‰

Důležitá telefonní čísla

hospital

Rychlá lékařská pomoc

103

police

Policie

102

firemen

Hasiči

101

Velvyslanectví Taškent

Adresa 3-Navnihol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
Telefon 00998 71-120 6071
Nouzová linka 00998 90 359 8348
E-mail tashkent@mzv.cz

Bez záruky. Čerpáno z veřejných zdrojů mzv.cz

Pozor na

Upozorňujeme, že při pobytu delším než 3 měsíce je nutné prokázat se negativním testem na HIV. Na některých místech je zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, drogy jsou v Uzbekistánu nelegální (lehké i tvrdé). Pokud přijedete do země vlastním vozem, je nutné uzavřít na hranicích odpovídající pojištění. Pozor dejte také při fotografování, některá místa je zakázáno fotit (metro, letiště, nádraží, některé budovy, vnitřní prostory zejména islámských památek a další).

Naše doporučení

Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti, ve městech dávejte pozor na své osobní věci, v přírodě se mějte na pozoru zejména před hady. Dále doporučujeme obrnit se trpělivosti, v Uzbekistánu vás pravděpodobně čeká množství zdlouhavých policejních kontrol. Pokud je to možné, prokazujte se kopií dokladů a pas dávejte z ruky až v nejnutnějších případech.

Zdravotní péče

Uzbecké zdravotnictví nedosahuje úrovně ČR, nejhůře na tom jsou veřejná lékařská zařízení v menších městech. V hlavním městě doporučujeme využít soukromé zahraniční kliniky TIMC, která je využívána zejména turisty ze západních zemí. V této klinice (stejně jako v každém lékařském zařízení v Uzbekistánu) je nutná platba v hotovosti, zde se konkrétně skládá ještě před ošetřením záloha ve výši 200 USD. Závažnější případy je většinou nutné řešit transportem do vyspělejší země, úroveň vybavení a odbornosti zde není příliš vysoká. V případě úrazu či náhlého onemocnění může trvat příjezd záchranné služby i několik hodin, doporučujeme nevydávat se do vzdálenějších končin.