Bonus pro povinné ručení

Bonusy u povinného ručení zjednodušeně vyjadřují, jak dobře řídíte. Vypočítávají se podle délky předchozího pojištění a počtu Vámi způsobených nehod. Oba údaje jsou evidovány u České kanceláře pojistitelů na rodné číslo nebo IČO. Údaje jsou evidovány od roku 2000. Jednoduše řečeno čím déle jste pojištěn a čím déle jezdíte bez nehody, tím vyšší bonusy máte.

Jak zjistit svůj bonus u povinného ručení

Standardním způsobem je požádat svoji pojišťovnu o potvrzení o takzvaném bezeškodním průběhu. Pojišťovna je povinna jej vystavit, ukončujete-li smlouvu na povinné ručení. Možností je si ho nechat zdarma zjistit u nás na Klik.cz. Ověřte si nezávazně cenu povinného ručení a náš specialista Vám při výpočtu ceny zjistí Váš bonus. Nezabere Vám to více než 5 minut a kromě bonusů se dozvíte aktuální ceny povinného ručení na trhu.

Bonusy na povinném ručení získáte za každých 12 měsíců, po které je Vaše auto pojištěno a během kterých jste nezpůsobil žádnou nehodu. V průměru získáte za každý rok sjednaného povinného ručení bez Vámi způsobené nehody slevu 5% z povinného ručení. Maximální sleva za bonus u povinného ručení je 60%, v některých výjimečných případech až 65%. Tuto slevu většinou získáte, jezdíte-li alespoň deset let bez Vámi způsobené nehody.

Každá pojišťovna počítá bonusy pro povinné ručení různě. Liší se maximální výše slevy i sleva za každý rok pojištění bez nehody. Některá pojišťovna dává maximální výši slevy i za menší počet let nebo se výše slevy za každý rok bez nehody může měnit rok od roku. Bonusy povinného ručení ovlivňují zásadním způsobem cenu povinného ručení. Pokud jezdíte bez nehod, vždy si je nechte ověřit.

Převod bonusů pro povinné ručení

Bonusy u povinného ručení lze převést, chcete-li si sjednat povinné ručení u nové pojišťovny. Protože bonusy na povinné ručení jsou evidovány na rodné číslo, vztahují se přímo k Vaší osobě. Kupujete-li si tedy nové auto nebo chcete-li změnit pojišťovnu, v žádném případě bonusy neztrácíte. Při sjednání povinného ručení Vám bonusy automaticky převedeme. Bonus u povinného ručení lze u většiny pojišťoven převést i na havarijní pojištění. Vyježděné bonusy povinného ručení Vám mohou výrazně zlevnit havarijní pojištění - vždy si ověřte, že je možné bonusy převést a v jaké výši.

Co je to malus?

Jezdíte-li bez nehod, získáte bonus na povinném ručení, na druhou stranu způsobíte-li havárii Vy, připočítá se Vám k ceně povinného ručení takzvaný malus. Za každou způsobenou nehodu Vám pojišťovna odečte 24 až 36 měsíců z Vašeho bezeškodního průběhu, ale může se samozřejmě stát, že se dostanete i do záporných hodnot. Máte-li sjednané povinné ručení pouze rok a půl a způsobíte-li jednu nehodu, dostanete se na hodnotu minus 12 měsíců, které se vypočítají jako plus 12 měsiců za minimálně jeden rok pojištění minus 24 měsíců za jednu způsobenou nehodu.

Je-li Váš bezeškodní průběh v minusu, nedostanete slevu, ale neopak přirážku k ceně povinného ručení. Chcete-li zjistit, zda máte u pojišťovny veden bonus či malus, kontaktujte nás jednoduše na telefonu 810 200 211, kde Vám výši Vašeho bonusového účtu rádi sdělíme. Pouze upozorňujeme, že k výpočtu, který probíhá přes ČKP, je potřeba Vaše rodné číslo.

Mohlo by Vás zajímat

Platné povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Zákonné pojištění auta je povinné pro všechny majitele vozu a chrání je před finančními škodami způs...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Povinné ručení neboli zákonné pojištění vozidel je pojištění, které musí mít každý majitel nebo provozovatel vozu. Výběr povinného ručení záleží na tom, čemu dáváte přednost. Zda nejnižší ceně nebo pr...
Mezi škody kryté havarijním pojištěním patří škody na vlastním vozidle způsobené dopravní nehodou, kterou jste sami zavinili, vandalismem, přírodní katastrofou nebo například odcizením. Zatímco někter...