Doklady při řízení vozidla

! Pozor článek není aktualizovaný, probíhá úprava obsahu. Přečtěte si raději náš článek na blogu.

Za volant usedají v naší domovině každý den tisíce řidičů a vyrážejí na cestu do školy, zaměstnání, za zábavou či povinnostmi. Auto se pro stále více lidí stává nejvyužívanějším dopravním prostředkem a nedílnou součástí života. S rostoucí mírou užívání vozidel také rostou složitosti, které se jeho provozování týkají. Nedílnou součásti každé jízdy autem by měla být potom přítomnost určitých dokladů. Víte, které musíme mít při řízení u sebe?

Řidičský průkaz

Tento doklad u sebe musí mít každé člověk, který usedá za volant. Jeho absence může znamenat dost vysokou pokutu. V případě, že jste oprávněni daný vůz řídit a řidičský průkaz jste pouze zapomněli doma, hrozí vám pokuta ve výši do 10 000 Kč a také lze uložit zákaz řízení na 6-12 měsíců. Pokud ale řidičský průkaz nemáte vůbec, můžete očekávat pokutu ve výši 25 000 - 50 000 Kč, přičtení 4 trestných bodů a zákaz řízení na 1-2 roky.

Osvědčení o registraci vozidla

Tento doklad je velmi často označován jako “malý techničák”. Stejně jako řidičský průkaz ho musíte mít u sebe vždy, když se chystáte řídit vozidlo. Pokuta za jeho nepředložení při silniční kontrole je stejná jako u řidičského průkazu, může tedy být až 10 000 Kč a je možné uložení zákazu řízení na 6-12 měsíců.

Zelená karta

Doklad o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidlo, nebo také doklad o povinném ručení. Toto potvrzení je třetím dokladem povinným pro všechny řidiče motorových vozidel. Za jeho nepředložení bývá uloženo pokuta do výše 1500 Kč. Pokud ale nemáte vůbec uzavřeno povinné ručení, může být pokuta až 40 000 Kč.

Posudek o zdravotní způsobilosti

Každý řidič nad 60 let musí být držitelem platného posudku o zdravotní způsobilosti. Při jeho nepředložení hrozí pokuta ve výši 5 000 až 10 000 Kč a zákaz řízení na 6 - 12 měsíců.

Občanský průkaz

V zákoně sice není doslovně uvedeno, že je řidič povinen při sobě občanský průkaz mít, je ale doporučováno nosit ho (nejen při řízení) neustále při sobě.

Mohlo by Vás zajímat

Platné povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Zákonné pojištění auta je povinné pro všechny majitele vozu a chrání je před finančními škodami způs...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Ačkoliv si to nikdo z nás nepřeje, můžeme se stát účastníky dopravní nehody. Je to velmi těžké, když se Vám třesou kolena po havárii, ale v první řadě je dobré zachovat chladnou hlavu. Co je ze všeho ...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...