Blackout přichází nečekaně a ochromí běžné životy tisíců až milionů lidí. Nejde o pouhé výpadky elektřiny, které postihují domácnosti při bouřkách. Jejich důsledky jsou mnohem dalekosáhlejší a největší škody za plošný výpadek proudu v historii dosahují k miliardám korun.
Co je blackout?
Blackout označuje rozsáhlý výpadek elektřiny týkající se většího množství populace. O blackoutu mluvíme v případě, že nejde elektřina na většině území daného státu a přerušení dodávky elektřiny trvá několik hodin až dní.
Výpadek obvykle vzniká v důsledku mimořádné události na přenosové soustavě.
Příčiny blackoutu jsou ale různé. Veřejnost informace o blackoutu dostává se zpožděním, přesto v dané situaci ale žijí a musí se jí přizpůsobit. Délku trvání blackoutu nelze předvídat.

Co znamená blackout?
Pro stát a společnost znamená blackout vysoké bezpečnostní riziko. Dochází k přerušení dodávek elektřiny a s ním spojeném poklesu možností komunikace. V dané situaci se každý musí spolehnout sám na sebe, a proto se vyplatí být na případný blackout připravený.

Příčiny blackoutu
Vypnutí elektřiny během blackoutu nepřichází z ničeho nic. Ve většině případů jde o dominový efekt, za kterým stojí různé na sebe navazující faktory.
- Přírodní vlivy – déšť, sníh, povodně, vítr… Tyto vlivy způsobují běžné odstávky elektřiny. V případě blackoutu jde ale o masivní poškození rozvodné sítě nebo samotné elektrárny.
- Technické poruchy – opět se jedná především o technické poruchy na úrovni míst produkce elektrické energie nebo v přenosové soustavě. Spadají sem i hackerské útoky.
- Přeteky ze zahraničních soustav – menší státy se musejí vypořádávat s masivním nárůstem produkce ze zahraničí a vlastní nízké spotřeby, která způsobuje problémy s dodávkami elektřiny.
- Lidský faktor – další častá příčina, při níž dojde k masivní odstávce proudu v důsledku lidské chyby.
- Útoky zvenčí – elektrárny a síť energetické infrastruktury se stává častým útokem nepřátelských sil v případě ozbrojených konfliktů.

Jak se připravit na blackout?
Přerušení dodávky přichází nečekaně – zato s velkou razancí. Místa, kde nejde elektřina, přibývají postupně a dochází k rozsáhlému narušení infrastruktury. Nejde jenom o nefungující osvětlení. Výpadek elektřiny ovlivní řadu aspektů lidského života.
- Světla v domě i na ulicích (dochází k poklesu bezpečnosti)
- Lednička, mraznička a další elektronické přístroje v domácnosti
- Elektronické otevírání bran a vrat (výrobci dnes obvykle řeší přes manuální otevírání)
- Semafory
- Čerpací stanice
- Vlaky, tramvaje a trolejbusy
- Bankomaty
- Postupem času dochází k problémům s dodávkami vody, plynu a tepla
- Vypadává mobilní a internetový signál
- Dostatečné zásoby vody a potravin (na tři dny pro všechny členy domácnosti)
- Lihový vařič
- Hygienické prostředky (důležité zejména u dětí, nemocných a těhotných žen)
- Zásoba léků
- Přenosná svítilna
- Spacák
- Rádio na baterie
- Náhradní baterie ke všem zařízením
- Finanční hotovost v menších bankovkách a mincích
- Dostatek pohonných hmot v autě
Mějte seznam věcí připravený a v případě výpadků elektřiny se jím řiďte. Rozdělte ho na jednotlivé segmenty podle důležitosti.
Klíčové je zachování základních lidských potřeb – potrava, tekutiny a teplo. Nezapomeňte ani na drobné nářadí, papírovou mapu a kopie důležitých dokumentů.
Co nedělat při blackoutu?
Mnohahodinové výpadky elektřiny uvrhnou společnost do nejistoty. Pokud to lze, zachovejte klid. Jako první odpojte z elektřiny elektronická zařízení, aby nedošlo k přetížení sítě při obnově dodávek. Šetřete vodou a potravinami, doporučuje se zachytávání dešťové vody.
Důležitá je komunikace. Kontaktujte rodinu a nejbližší přátele. Pokud to lze, zvažte odjezd na místa, kde lze topit tuhým palivem (například na chatu). Netopte v bytech topidly určenými pro venkovní provoz – hrozí vám otrava oxidem uhličitým.
Nepřetěžujte tísňové linky. V případě blackoutu mají práce více než dost. Hasiči a další záchranné složky vědí, kde nejde elektřina a v jakých místech zasáhnout. Chovejte se zodpovědně a neriskujte vlastní zranění – dojezdové doby mohou být mnohonásobně delší.

Hrozí České republice blackout?
V Čechách se setkáváme hlavně s místními výpadky elektřiny. Blackout ale hrozí kdekoliv ve světě. Důležité jsou proto bezpečnostní strategie, podle kterých státy v případě výpadků elektřiny řídí společnost.
Na blackout v Čechách přinášejí bezpečnostní analytici dvojí pohled. Jedni tvrdí, že spíše nehrozí a stát má dostatek prostředků k řešení situace. Jiní ovšem namítají, že v důsledku nestability energetického systému v Evropě se riziko zvyšuje.
Největší blackouty v historii
Největší blackout v historii postihl Indii v roce 2012. Zastaralá infrastruktura způsobila, že se bez elektřiny ocitlo přes 600 milionů obyvatel. Příčinou byla narůstající spotřeba elektřiny a následný domino efekt. Elektřina kvůli tomu padala i po jejím opětovném nahození.
O tom, že se blackout nevyhýbá ani vyspělým státům, svědčí rok 2003 v USA. Tehdy se bez elektřiny ocitlo přes 55 milionů lidí a výpadek elektřiny směřoval až za hranice do kanadských provincií. Na vině byla programátorská chyba v elektrárně, která způsobila řetězovou reakci. Blackout si vyžádal 100 lidských životů a škody přes 6 miliard korun.