Největší letiště Česka, kterým je letiště Václava Havla v Praze s rozlohou zhruba 9,2 km2, se nemůže ani zdaleka měřit s některými největšími letišti světa a Evropy. Jaké je tedy nejlepší letiště na světě? Které letiště je nejvytíženější a které je považováno za nejnebezpečnější? A jak se na velkých letištích neztratit?

Kde je největší letiště na světě?

Největším letištěm světa rozlohou je King Fahd International Airport v Dammámu v Saúdské Arábii, které vás překvapí neuvěřitelnou velikostí 776 km2.

Pro představu, tato rozloha je přibližně 1,5krát větší než území Prahy, které má 496 km2. Stavba tohoto letiště započala už v 80. letech a oficiálně bylo otevřeno v roce 1999.
Tip! Porovnejte si nezávazně nabídku pojišťoven na jednom místě a zvolte si to nejlepší cestovní pojištění na míru přímo pro vás.
Tip! Porovnejte si nezávazně nabídku pojišťoven na jednom místě a zvolte si to nejlepší cestovní pojištění na míru přímo pro vás.

Jaké je největší letiště na světě?

Jak největší letiště světa v Saudské Arábii vypadá? Hlavní terminál tvoří šestipodlažní budova o celkové ploše 327.000 m2. V areálu letiště se nachází mešita s kapacitou pro 2.000 věřících a pro členy královské rodiny a oficiální delegace je k dispozici luxusně zařízený Královský terminál o rozloze 16.400 m2 se čtyřmi nástupními mosty. Toto letiště má také podzemní parkoviště a propojení s dálniční sítí.

největší letiště v Evropě

3 největší letiště v Evropě

Největší letiště světa už známe, jaká jsou největší evropská letiště?

  • Istanbul Airport v Turecku: Vzhledem k tomu, že se Istanbul nachází v evropské části, je toto letiště s rozlohou 76,5 km² považované za největší evropské letiště. V roce 2024 toto letiště odbavilo 79,99 milionů cestujících a nabízí přímé lety do více než 300 destinací.
  • Charles de Gaulle Airport ve Francii: Druhým největším evropským letištěm je francouzské letiště s rozlohou 32,38 km², jež v průběhu roku 2024 odbavilo zhruba 70,29 milionů cestujících.
  • Madrid Barajas Airport ve Španělsku: Španělské letiště se rozkládá na rozloze zhruba 30 km2 a v roce 2024 odbavilo přibližně 66,2 milionů cestujících.

Seznamte se i s nejvytíženějším letištěm světa

Které letiště za rok odbaví nejvíce cestujících? Nejrušnějším letištěm světa z hlediska počtu cestujících je letiště Hartsfield–Jackson Atlanta International Airport, které se nachází v americkém státě Atlanta.

Jen během roku 2024 toto letiště odbavilo 104,6 milionu cestujících.
orientace na velkých letištích

Jak se zorientovat na velkých letištích?

Rozloha největších letišť světa i Evropy je opravdu dech beroucí. Chystáte se odlétat z některého z velkých letišť a honí se vám hlavou, že se zaručeně ztratíte? Máme pro vás několik tipů, jak odletět na dovolenou nebo z dovolené bez stresu:

  • Přijeďte na letiště s dostatečným předstihem, ideálně 2 až 3 hodiny před plánovaným odletem.
  • Zjistěte si číslo terminálu a odletové brány.
  • Na letišti sledujte informační tabule a značení, které vás navedou k odbavovací přepážce, bezpečnostní kontrole a následně k vaší odletové bráně.
  • Mnohá letiště nabízejí online mapy ve svých mobilních aplikacích, díky kterým se snadno zorientujete.
  • Pokud se cítíte na letišti ztracení, neváhejte se obrátit na letištní personál, který vás navede.

Kde je nejdelší runway na světě?

Pojďme se zase na chvíli vrátit k rekordům světa letišť. Nejdelší dráhu na světě najdete na letišti Qamdo Bamda v Tibetu. Délka dráhy, která činí 5.500 metrů, je na tomto letišti nezbytná kvůli vysoké nadmořské výšce, která ovlivňuje výkon letadel při vzletu a přistání.

Exotická dovolená: 10 destinací, které vás okouzlí
Je vaším snem exotická dovolená a ještě si nejste jistí, kam vyrazit? Náš seznam 10 destinací vám svou atmosférou vyrazí dech. Přesvědčte se sami

Jaká jsou nejnebezpečnější letiště na světě?

Některá letiště představují velkou výzvu pro cestující i piloty kvůli své poloze, krátkým přistávacím dráhám nebo nepředvídatelným povětrnostním podmínkám. Bez speciálního školení se piloti neobejdou například na letišti Tenzinga a Hillaryho v Nepálu, které se nachází v nadmořské výšce 2.846 a má přistávací dráhu pouze o délce 527 metrů. Je navíc obklopeno vysokými horami a často zde panuje velmi nepříznivé počasí.

A nejnebezpečnější letiště v Evropě?

Za jedno z nejnebezpečnějších mezinárodních letišť Evropy je možné označit letiště Courchevel, které se nachází ve francouzských Alpách ve výšce 2.008 metrů s dráhou dlouhou jen 537 metrů a sklonem 18,5 %.

Náročné podmínky pro přistávání letadel jsou spojeny i s portugalským letištěm Madeira, které je obklopeno horami a oceánem a má krátkou dráhu prodlouženou pilíři nad mořem.

Největší letiště světa, které se nachází v Saudské Arábii, je svou rozlohou zhruba 84krát větší než české letiště. Na jakém největším letišti jste byli vy? A dokázali jste se na něm bez problémů zorientovat?