O mladé automobilce z exotického východu jste možná ještě neslyšeli. Čínská automobilka se soustředí na vývoj luxusních elektromobilů s autonomním řízením a ještě donedávna se zaměřovala pouze na čínský trh. To se ale v posledních letech mění a čeští řidiči mohou očekávat první vozy NIO na silnicích.
Tesla, Nissan i BMW si oprávněně dělají vrásky. Kvůli čipové krizi se jejich výroba zpomalila nebo zcela zastavila. Na jejich vozy se stojí dlouhé pořadníky – auta ale z linky nejedou. Zatímco evropské automobilky strádají, čínská automobilka NIO zaznamenala za rok 2021 nárůst akcií o 1000 procent.
Mladá automobilka s raketovým startem
Příběh značky NIO se píše od roku 2014. V tomto roce založil čínský podnikatel William Li automobilku s jasným poselstvím:
„Budeme se zaměřovat pouze na elektromobily s velkou mírou autonomního řízení.“
Představení automobilky se konalo v londýnském centru Saatchi a výrobce na něm představil svůj vůz NIO EP9. Cílem dvoumístného sporťáku byly okruhy Formule E – série závodů monopostů poháněných elektrickým motorem. Prvních šest vozů koupili investoři v ceně 2,5 milionů liber za kus. Automobilka následně oznámila výrobu dalších deseti vozů, které se okamžitě vyprodaly.

Inovativní přístup k bateriím
Specifický přístup zvolila automobilka u nabíjení. Vyvinula technologii Battery-as-a-Service. V síti výměnných stanic elektromobily nedobíjíte, ale starou baterii měníte za novou.
Řidič platí pouze rozdíl v kapacitách – pokud odevzdáte baterii se zbývající kapacitou 10 kWh a odjedete s plnou 100kWh baterií, zaplatíte rozdíl 90 kWh.
Výměna baterií přes mobilní aplikaci NIO
Systém výměny baterií je provázaný s mobilní aplikací NIO. Ta najde nejbližší výměnnou stanici a oznámí, kolik nabitých baterií má na skladě. Řidič přijede ke stanici, kde se ho ujme mechanik, který nacouvá do stanice. O vše další se postará automatizovaný systém, který vůz nadzvedne, povolí šrouby a vymění baterii.
S tímto systémem výměny baterií přitom přišla jako první Tesla. Ta se od tohoto způsobu nakonec odklonila a využila svoji technologii Super Charger. Automobilka NIO má v současnosti přes 500 výměnných stanic v Číně a s nástupem na evropský trh chystá jejich expanzi v Evropě.
Řešení pro domácí nabíjení auta
Kromě výměny baterií se koncept automobilky věnuje i domácímu nabíjení. To patří k největším kamenům úrazu současných automobilek – domácí síť na to není připravená a nabíjení je pomalé.
Nabíječky s výkonem 20 kW nabijí elektromobil s baterií o kapacitě 100 kWh za pouhých pět hodin.

Čínská automobilka – expanze do Evropy
V roce 2021 získala čínská automobilka NIO povolení k výrobě v evropských státech – konkrétně v Norsku. Tamější trh je elektromobilitě velmi nakloněný. Jedním ze znaků je i zproštění daně na:
- zásobování a import bezemisních vozů,
- leasing bezemisních vozů,
- zásobování a import baterií bezemisních vozů.
Na norský trh jako první přišel model NIO ES8. Toto SUV firma původně vyráběla v Číně jako konkurenci k populárnímu elektromobilu Tesla Model X. Na rozdíl od americké automobilky je ale cena čínského vozu poloviční – za vůz ve standardní výbavě zaplatíte 1,5 milionu korun.

Velký hráč na poli autonomních vozů
Na začátku jsme zmínili, že čínská automobilka NIO se zaměřuje na vývoj autonomních vozů. V Kalifornii získali v roce 2018 povolení k testování autonomních vozů třídy 4 a 5 na veřejných silnicích. Běžné automobily se rozdělují do šesti tříd podle míry autonomity - nula znamená bez automatizace, 6 pak plná automatizace, kdy řidič zadá pouze cíl a vše ostatní zařídí automat.
Jaké jsou chystané změny pro vyšší třídy aut?
V současné třídě se přitom běžně setkáváme s autonomními vozy třetí třídy – do té patří například adaptivní tempomat a aktivní parkovací asistent. S nástupem vyšších tříd bude s nejvyšší pravděpodobností třeba změna legislativy v jednotlivých státech.
Konkurence pro tradiční automobilky
S nástupem na evropské trhy přivodila automobilka NIO vrásky tradičním výrobcům elektromobilů. Zatímco ony stagnují, akcie NIO rostou. Jejich další expanze se očekává s nástupem sedanu NIO ET7 – jedná se o první vůz zaměřený na evropské řidiče.
Tradiční čínské automobilky stále více expandují na náš trh. Svědčí o tom příběh automobilky Ssang Yong. Těmto značkám vyšlapaly cestu již zažité automobilky Toyota a Hyundai.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: