Dlouhé cesty autem na hory, dovolenou nebo služební cesty, mohou být náročné a únavné, ne každý si to ale přizná. Někdo si udělá pauzu pokaždé, kdy se necítí úplně koncentrovaný, jiný se snaží únavu a ztrátu pozornosti vytěsnit a pokračuje v jízdě. To ale není to pravé řešení, stačí pak chvilka nepozornosti a na neštěstí je zaděláno.
Naštěstí ale existují osvědčené postupy, díky kterým můžete zůstat bdělí a bezpečně dorazit do cíle. Jaké?
Dostatečný odpočinek před cestou
Nejlepší způsob, jak zajistit, že budete během cesty bdělí, je dostatečně se vyspat. Před cestou sice býváme nervózní a v noci se převalujeme, přesto je třeba udělat maximum pro to, abychom se pořádně vyspali. Ideální je před dlouhou cestou spát kvalitním spánkem alespoň 7-9 hodin.

Pravidelné přestávky
Už jsme je zmínili, někdo je dělá automaticky, jiný se jim snaží vyhnout, aby ušetřil čas. Ideální je si pravidelné přestávky naplánovat dopředu a nečekat, až se únava začne projevovat.
Každé dvě hodiny nebo po každých 200 kilometrech na chvíli zastavte, protáhněte se, udělejte si krátkou procházku, napijte se vody a uvidíte, že se vám bude v cestě snáz pokračovat.

Hydratace a správná strava
Pijte dostatek vody, abyste zůstali hydratovaní. Nesnažte se pitný režim omezit, abyste si nemuseli dělat pauzu na WC. To ničemu nepomůže. Stejně tak se před dlouhou cestou vyhněte těžkým jídlům, která mohou způsobovat únavu. Místo toho vsaďte na lehkou a vyváženou stravu, která vám dodá energii.
Podpora koncentrace pomocí doplňků stravy
Soustředit se na jízdu bývá někdy složité, zejména, když cestujeme sami. Někdo si pustí rádio a cestou si zpívá, ani to ale nemusí stačit. Neponechávejte nic náhodě a nebojte se vyzkoušet některý z doplňků stravy, které podpoří vaši koncentraci a soustředění. Mezi ty nejoblíbenější patří ženšen, ašvaganda nebo kofein. Ale s ním opatrně!
Střídání řidičů
Pokud necestujete sami a máte vedle sebe dalšího řidiče, nezdráhejte se domluvit a vystřídat se v řízení. Díky tomu si můžete na chvíli odpočinout a oba zůstat bdělí.

Poslech hudby nebo podcastů
Poslech oblíbené hudby nebo zajímavých podcastů může pomoci udržet vaši mysl aktivní a bdělou. Jen si dejte pozor na to, aby vás hudba neukolébala ke spánku, nebo vás naopak nesváděla šlápnout na plyn a porušit dopravní předpisy.
Otevřená okna a čerstvý vzduch
Pokud začnete pociťovat únavu, otevřete si okénko a nechte do auta proudit čerstvý vzduch. Chladnější vzduch může osvěžit vaši mysl a vaše cesta pak bude bezpečnější.
Kofein a energetické nápoje
Už jsme zmínili, že vám kofein může s koncentrací a udržením pozornosti pomoci. Dočasně zvýší vaši bdělost, ale nepřehánějte to s ním. To samé platí i pro energetické nápoje, které také mohou být účinné, ale jejich účinek může také rychle odeznít a způsobit ještě větší únavu.

Včasná identifikace únavy
Nehrajte si na hrdiny a hned jak začnete pociťovat příznaky únavy, jako jsou zívání, těžká oční víčka, nesoustředěnost nebo časté změny jízdního pruhu, zastavte a na chvíli si odpočiňte. Těch pár minut, které ztratíte za to stojí. Je lepší zastavit, než pak řešit důsledky mikrospánku apod.
Tip na závěr: Buďte k sobě upřímní
Tipy, jak zůstat na pozoru po celou dobu, jsme vám dali, teď je na vás, jak s nimi naložíte. Když je budete dodržovat, můžete zůstat během dlouhých cest autem bdělí a bezpečně dorazit do cíle. Bezpečná cesta je vždy na prvním místě, proto naslouchejte svému tělu a cestu přizpůsobte svým aktuálním potřebám.