Zvláštní motorové vozidlo otevírá cestu k efektivní práci. Často se jedná o pracovní stroje určené na lesní těžbu, práci na poli a další náročné činnosti, které bychom bez nich zvládli jen stěží. Do kategorie zvláštní motorové vozidlo ale spadá i elektrický invalidní vozík. Co vše je zvláštní motorové vozidlo a jaká specifika se týkají jejich provozu?
Co je motorové vozidlo?
Začneme trochu obšírněji. Jako motorové vozidlo se označuje vozidlo s nejméně čtyřmi koly, osobní a nákladní vozidlo s nejméně čtyřmi koly, autobusy, speciální vozidla (bagry, pracovní stroje, traktory a další) a tahače.
Vedle motorových vozidel známe také kategorie motocyklů a přípojných vozidel. I s těmi se potkáme na silnici. Za motocykly se považuje cokoliv se dvěma nebo třemi koly. Přípojné vozidlo se liší tím, že nemá vlastní zdroj pohonu a hnací nápravy.
Co je to zvláštní motorové vozidlo?
Jak název napovídá, zvláštní motorové vozidlo spadá do množiny motorových vozidel definovaných výše. Jedná se ale o stroje vyrobené k jiným účelům než k provozu na pozemních komunikacích, která ale mohou být za určitých podmínek na komunikacích provozována.
V praxi se tak jedná hlavně o pracovní stroje. Jejich výčet zákon č. 56/2001 Sb. o silničním provozu.
- Zemědělské a lesnické traktory
- Samojízdné pracovní stroje
- Přípojné pracovní stroje
- Mobilní stroje
- Motorové vozíky pro invalidy, pokud jejich šířka nebo délka přesahuje 1 metr, konstrukční rychlost převyšuje 6 km/h nebo maximální přípustná hmotnost přesahuje 450 kg

Co je to zvláštní motorové vozidlo?
Do kategorie zvláštních motorových vozidel spadají především pracovní stroje. Z pozice rozdělení motorových vozidel se jedná hlavně o kategorie O až Z. Jejich provoz na pozemních komunikacích dále upravuje příslušný zákon o silničním provozu.
Provoz zvláštních motorových vozidel na silnici
Ve zvláštním motorovém vozidle můžete vjet na pozemní komunikaci. Musíte ale splnit technické podmínky k provozu na veřejných komunikacích. Jedná se zejména o tyto úřední náležitosti.

- Schválení technické způsobilosti – k provozu je třeba mít schválenou technickou způsobilost, vyhotovené posouzení konstrukce a funkčnosti a schválení na obecním úřadě s rozšířenou působností.
- Technické osvědčení – provoz zvláštního motorového vozidla vyžaduje technické osvědčení nebo osvědčení o registraci vozidla (velký technický průkaz).
- Pravidelné technické kontroly – traktory a některé další pracovní stroje podléhají povinnosti pravidelné technické kontroly jednou za 4 roky.
Kdo může řídit zvláštní motorové vozidlo? Řidičské průkaz na některé typy získáte už v 15 letech. Stejný věkové omezení se týká i možné posádky. Věk pro jízdu ve zvláštním motorovém vozidle je 15 let. Existují ale také výjimky – na traktor získáte řidičský průkaz až v 17 letech.
Co se týče vlečení motorového vozidla zvláštní skupiny – platí stejná pravidla jako u osobních aut. Při vlečení nelze překročit rychlost 60 km/h. Na laně smíte zvláštní motorové vozidlo táhnout pouze v případě, že nemá závady v řízení a na brzdách – lano musíte označit červeným praporkem s rozměry nejméně 300 × 300 mm.
- Zákaz vjezdu od 13:00 do 22:00 v neděli a během dnů pracovního klidu
- Zákaz vjezdu o letních prázdninách v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00

Příspěvek na zvláštní pomůcku – motorové vozidlo
Do kategorie zvláštní motorové vozidlo spadají i některé invalidní vozíky. U nich mohou majitelé čerpat příspěvky na pořízení, případně na úpravy běžného osobního vozidla. Jedná se o jednorázovou peněžitou dávku určenou osobám se zdravotním postižením trvajícím déle než jeden rok – konkrétně těžké vady nosného nebo pohybového ústrojí.
Zákon o poskytování dávek rozlišuje, zda jde o pomůcku v ceně do nebo přes 10.000 Kč. Podle toho také jednotlivé žádosti posuzuje. Výše spoluúčasti žadatele je přitom 1.000 Kč u pomůcky do 10.000 Kč a 10 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny u pomůcky dražší 10.000 Kč.

Vozidlo zvláštního určení a povinné ručení
Pokud chcete provozovat zvláštní motorové vozidlo na veřejných komunikacích, potřebujete povinné ručení a registraci vozidla na úřadě. Povinné ručení hradí případné škody na zdraví a majetku třetích osob.
Cena povinného ručení zvláštních motorových vozidel se počítá podle typu vozidla, jeho účelu, výkonu, hmotnosti a historie pojistníka. Konkrétní cenu vám spočítá srovnávač povinného ručení a havarijního pojištění.
Ať už jde o pracovní stroj, traktor nebo speciální invalidní vozík, zvláštní motorová vozidla mají svá pravidla i omezení. Registrace, pojištění a technická kontrola jsou klíčové pro bezpečný provoz. A pokud potřebujete pomoci s výběrem správné pojistky, kontaktujte našeho agenta s povolením srovnávat.