Kontrolky v autě indikují aktuální stav vozidla. S touto poučkou nás seznámili již v autoškole. Jejich význam se ale liší. Zatímco zelené symboly vidíme rádi, červené kontrolky signalizují vážnou poruchu. Co znamenají kontrolky v autě a jak je řešit?
Všechny kontrolky v autě zná jen málokterý řidič. Může za to rozličné značení i to, že s některými se setkáme jen ve specifických vozidlech – například se symbolem kontrolky stažené střechy. V článku vám představíme nejběžnější kontrolky v autě a jejich význam.
Druhy kontrolek ve vozidle
Kontrolky v autě se rozdělují do tří skupin podle barev:
- zelené,
- oranžové (žluté),
- červené.
Všechny kontrolky v autě se neliší pouze barvou, ale také významem a stupněm urgence. Zatímco zelené kontrolky v autě značí pouze provozní stav, oranžové a červené signalizují poruchy v různých stupních.
Zelené kontrolky v autě
Symboly rozsvícených světel nebo tempomatu indikují činnost jednotlivých zařízení ve vozidle. Obvykle se zapínají po stisknutí příslušného tlačítka nebo páčky. Kromě zelených mají také modrou či bílou barvu.
Co signalizují zelené kontrolky v autě?
- Rozsvícená světla
- Dálková světla
- Směrová světla
- Kontrolu trakce
- Terénní asistenty
Oranžové kontrolky v autě
S těmito symboly je to už o něco složitější. Ve většině případů nezabrání v další jízdě, jejich rozsvícení ale indikuje problém, který je třeba řešit. Někdy také fungují jako předvoj závažnějších poruch, které symbolizují červené kontrolky v autě.
Kromě varování před možným problémem indikují spuštění systémů ovlivňujících jízdu. Rozsvítí se tak například v případě sepnutí systému ABS, ESP a dalších systémů aktivní bezpečnosti.
Co signalizují oranžové kontrolky v autě?
- Nízkou hladinu paliva
- Prasklou žárovku
- Závadu systému žhavení
- Nízkou hladinu oleje
- Riziko námrazy na silnici
Červené kontrolky v autě
S kontrolkami je to stejné jako se semaforem. Zelená znamená jeď, oranžová pozor a červená nekompromisní stát.
V případě rozsvícení červené kontrolky v autě nepokračujte v jízdě a problém neprodleně řešte.
Rudě rozsvícená kontrolka (např. kontrolka motoru) signalizuje závažnou závadu na vozidla. Při pokračování v jízdě riskujete poškození klíčových součástek v motoru a jiných částech.
Co signalizují červené kontrolky v autě?
- Nedostatek brzdové kapaliny
- Vysoká teplota chladicí kapaliny
- Nízký tlak oleje
- Problémy s dobíjením baterie
- Nedostatek AdBlue
Co signalizují čtyři hlavní kontrolky v autě?
Všechny kontrolky v autě mají svoji funkci. Existuje ale základní sada červených kontrolek, jejichž rozsvícení nikdy nepodceňujte.
Problém s brzdami / nedostatek brzdové kapaliny
Nemusíme připomínat, že jízda s poškozenými brzdami je riskantní pro vás i vaše okolí. Červená kontrolka brzdy ve tvaru vykřičníku v jedné plné a jedné přerušené kružnici upozorňuje právě na tento problém.
Kromě nedostatku brzdové kapaliny ale symbol indikuje i další potíž, která zabraňuje jízdě – zatažení ruční brzdy. Při jejím rozsvícení proto nepanikařte a nejprve zkontrolujte ruční brzdu. Pokud nezhasne ani po jejím uvolnění, navštivte nejbližší autoservis.
Kontrolka dobíjení
Při běžném provozu je kontrolka dobíjení zhasnutá a rozsvítí se pouze na malý okamžik při startování. Tím signalizuje funkčnost alternátoru, který dodává elektřinu do baterie, neboli akumulátoru vozidla.
Pokud se kontrolka dobíjení nerozsvítí při startování, baterie se pravděpodobně nedobíjí. Motor sice nastartujete, ale v akumulátoru je nedostatek kapacity k provozu. Baterie se při jízdě nedobíjí a postupně se vypínají jednotlivé systémy ve vozidle.
Tlak motorového oleje
Červenou kontrolku někteří zamění s oranžovou, která signalizuje nízkou hladinu. Zatímco u oranžové je možná cesta na nejbližší čerpací stanici a jeho doplnění, červená kontrolka v autě indikuje závažný problém.
Je-li olej dostatečně stlačený, tlačí na membránu spínacího kontaktu. Ta se při dostatečném tlaku spojí s kostrou vozidla a kontrolku zhasne. Rozsvícený symbol motorového oleje může indikovat tyto závady:
- uvolněné prasklé či sací potrubí oleje,
- kriticky nízkou hladinu oleje,
- poškozené olejové čerpadlo,
- opotřebovaná ložiska klikové hřídele,
- ucpaný olejový filtr.
Kontrolka chladicí kapaliny
Jestliže se v autě rozsvítí červený symbol teploměru na vodní hladině, je na čase zastavit vozidlo. Pravděpodobně došlo k poruše chladicího okruhu a motor se již začal, nebo v nejbližší době začne přehřívat.
Kontrolka chladicí kapaliny se objevuje i jako modrý symbol. Ten indikuje opačný stav – chladicí kapalinu o nízké teplotě. V takovém případě nevytáčejte motor do vysokých otáček, hrozí jeho nadměrné opotřebení.
Kontrolka zhasne, jakmile dojde k zahřátí kapaliny na provozní teplotu.
Znáte všechny kontrolky v autě?
Na tuto otázku vám rovnou odpovíme. Pravděpodobně neznáte. Symbolů indikujících provozní stav a poruch ve vozidla jsou celé desítky. Důležitá je proto znalost těch kontrolek, které se týkají vašeho vozidla.
A jak je to u půjčeného auta? Pokud narazíte na kontrolu, která se rozsvítí a nevíte, co znamená, hledejte příručku k vozidlu. Zde jsou všechny kontrolky v autě popsány včetně řešení případných závad.
Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: