Historie automobilky Ford

Víte, kdy se na silnicích poprvé objevil automobil značky Ford? Znáte příběh legendárního závodu Fordu a Ferrari, který proběhl v roce 1966 na okruhu v La Mans? A máte představu o tom, který z modelů značky Ford je u nás v posledních letech nejoblíbenější? V tomto článku na vás čeká řada zajímavých informací spojených s automobilkou Ford.

Automobilka založená v roce 1903

Automobilka Ford má za sebou bohatou historii, založena byla již v roce 1903 pod názvem Ford Motor Company jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších podnikatelů první poloviny 20. století – Henrym Fordem. Zajímavostí bezesporu je, že se Henrymu Fordovi a jeho společníkům podařilo se základním kapitálem pouhých 28 000 dolarů vyrobit 1 700 vozů a několik prototypů během jediného roku.

Mezi lety 1906 až 1908 značka Ford Motor Company vyráběla slavné modely N a T, jejichž cena byla pouhých 825 dolarů, což bylo zhruba o třetinu méně než cena automobilů jiných výrobců. Do konce roku 1908 se prodalo tisíc kusů modelu T, aby Henry Ford mohl uspokojit stále rostoucí poptávku po automobilech, otevřel novou továrnu, kde jako první vybudoval sériovou výrobní linku inspirovanou pásovým zařízením na jatkách. Výrobní linka byla zprovozněna v roce 1913 a následující rok se prodalo neuvěřitelných 250 000 automobilů. Díky montážní lince se doba výroby jednoho vozu zkrátila ze 700 minut na pouhých 90.

Ford: Firma, která myslí na své zaměstnance

Henry Ford se proslavil nejen svým podnikatelským duchem, ale také jako velmi férový zaměstnavatel. Svým zaměstnancům zkrátil pracovní dobu z 9 na 8 hodin, průměrný měsíční plat pracovníka Ford Motor Company činil zhruba 130 dolarů, což byl na tu dobu velmi slušný plat. Kromě toho pro své zaměstnance zavedl sociální program založený na zdravotní péči a sportovním a kulturním vyžitím. Program však mohli využívat pouze zaměstnanci, kteří žili počestným způsobem života. Proto také bylo ve společnosti zřízeno oddělení, které mělo za úkol dohlížet na to, zda nejsou dělníci závislí na hazardu nebo na alkoholu.

Věděli jste?

Henry Ford nezazářil jen ve světě automobilů. Pod jeho jménem je zaregistrovaných neuvěřitelných 161 patentů a během první světové války kromě automobilů vyráběl také například letadla a dodávky.

V následujících letech došlo ke zlevňování modelu T i zdokonalování pásové výroby, není tedy překvapením, že automobilka Ford ovládla téměř 50 % amerického trhu. V průběhu třicátých let Henry Ford postupně odkoupil akcie ostatních akcionářů, a stal se tak jediným vlastníkem společnosti.

Jméno tohoto slavného podnikatele je bohužel spojeno také s otevřeným hlásáním antisemitismu a kladným vztahem k nacismu, Ford německé armádě dodával nákladní vozy a vyráběl pro německé občany upravenou verzi modelu T. Během druhé světové války se Henry Ford rozhodl do válečné mašinérie nezapojit, i přes jeho nesouhlas ale Ford Motor Company pracoval na armádních zakázkách.

Předání firmy Henrymu Fordovi II.

Podnik během druhé světové války vedl syn Henryho Forda – Edsel, který však v roce 1943 zemřel. Henry se proto rozhodl společnost předat svému vnukovi Henrymu Fordovi mladšímu. Henry Ford zemřel na mozkovou příhodu v roce 1947.

Legendární závod Ford vs. Ferrari

Psal se rok 1963, když se Henry Ford II. rozhodl koupit automobilku Ferrari, v době, kdy se Fordu příliš dobře nedařilo. I když se obě strany chtěly na začátku dohodnout, z obchodu nakonec sešlo, což taky vedlo Henryho Forda II. k myšlence, že když nemůže automobilku Ferrari koupit, porazí ji vlastním autem v závodu Le Mans. Na okruhu Le Mans vítězily vozy značky Ferrari nepřetržitě od roku 1960 až do 1965. Cíl porazit Ferrari byl tedy velmi ambiciózní, ukázalo se, že ale nebyl nereálný. Po náročných třech letech se totiž konstruktérovi a závodníkovi Carollu Shelbymu podařilo sestrojit legendární Ford GT40.

Vítězství Fordu v Le Mans 1966

Sestrojit auto, které má šanci zvítězit ve vytrvalostním závodu 24 hodin Le Mans, není jen tak. Během 24 hodin totiž vozy v Le Mans urazí více než čtyři a půl tisíce kilometrů průměrnou rychlostí 200 kilometrů v hodině. V roce 1966 se na start postavilo hned jedenáct vozů značky Ford a jedenáct vozů Ferrari. Ford už od startu ukázal, že má veškeré předpoklady zvítězit, byl totiž suverénně nejrychlejším a nejvýkonnějším automobilem na trati. Ještě před soumrakem byla ze hry většina vozů Ferrari a už zhruba šest hodin před koncem závodu bylo jisté, že si Ford dojede pro vítězství, což se opravdu nakonec stalo a Ford se zapsal tímto závodem do dějin automobilismu.

TIP: Film Le Mans '66

Závod 24 hodin Le Mans byl natolik strhující, že se stal námětem pro film Le Mans '66, který byl v roce 2019 uvedený do kin. Film režírovaný režisérem Jamesem Mangoldem sleduje nelehkou cestu konstruktéra Carrolla Shelbyho (Matt Damon) a britského jezdce Kena Milese (Christian Bale) vedoucí k vítězství Fordu. Tento film je na Česko-Slovenské filmové databázi jedním z nejlépe hodnocených a nejoblíbenějších film.

Ford v současnosti

Ford se stal jednou z prvních automobilek, které začaly nabízet hybridní a elektrické vozy a také vozy s dalšími alternativními palivy jako je LPG a CGN. Ford je také prvním výrobcem automobilů, který získal certifikaci podle normy ISO 14001 na ochranu životního prostředí. Mezi oblíbené modely této značky patří Ford Fiesta, Ford Mondeo, Ford Focus a Ford Panda.

Značka Ford patří mezi jednu z nejprodávanějších značek v Evropě. V České republice se enormního úspěchu dočkal zejména model Ford Panda, který je u nás nejprodávanějším Fordem. Jedná se také o nejprodávanější model značky na evropském trhu po jeho uvedení na trh. Jen v prvních šesti měsících loňského roku se prodalo 83 000 těchto vozů.

Ford Panda: Bezpečnost a inovativní design

Ford Puma je kompaktní SUV, které technicky vychází z modelu Fiesta a nabízí hned několik předností. Oblibě se těší díky atraktivnímu zakulacenému designu i řadě vychytávek, mezi něž patří například zpětná zrcátka umístěna na dveřích, která zajišťují širší výhled z kabiny. Vůz Ford Puma je oblíbený také díky řadě inovativních funkcí, jež zvyšují požitek z jízdy, jedná se například o volitelné jízdní režimy nebo soubor asistenčních technologií. Tento model se u nás nejčastěji prodává v červené a šedé barvě, to jsou ostatně dvě nejoblíbenější barvy Fordu Puma i na evropském trhu. Cena tohoto modelu začíná na částce 449 900 Kč.

Mohlo by Vás zajímat

Srovnáme pro vás povinné ručení a havarijní pojištění všech automobilů. Jak poznáte, žena to máme? O automobilech totiž víme téměř vše. Včetně historie automobilek.Cenu pojištění ovlivňuje i renomé vý...
Italská automobilka FIAT se stala synonymem pro řadu modelů městských vozů. Dnes již kultovní modely jako FIAT 500, Panda, Tipo nebo nechvalně proslulá Multipla vytvářely dekády italského vývoje, kter...
Možná nejznámější německá automobilka BMW neměla na růžích ustláno. Dnes ji bereme jako symbol pohodlí a luxusu, během historie ale prošla mnoha změnami a několikrát pozastavila výrobu. Jak se psala h...
Česká automobilka Škoda Auto a.s. je v současné době největší zaměstnavatel na území naší republiky a sbírá prvenství v žebříčku nejvíce prosperujících firem u nás. S mladoboleslavskou automobilkou se...