Nejčastější chyby při pojištění majetku

Pojištěním majetku rozumíme zejména pojištění domácnosti a nemovitosti. Jedná se o poměrně dost uzavírané druhy pojištění a v případě škodné události může právě pojištění majetku ušetřit doslova miliony. Přestože jde o takto významný produkt, Češi při jeho sjednávání stále poměrně dost chybují a sami sebe tak připravují o plné krytí či další výhody.

Domácnost není nemovitost

První zásadní chyba spočívá v zaměňování pojmů domácnost a nemovitost. Zatímco v běžné mluvě je možné tato slova použít téměř jako synonyma, v pojistné terminologii se jedná o dvě zcela rozdílné věci. Zatímco pojištění nemovitosti chrání pouze stavbu, která je pevně spojena se zemí (podlahy, stěny, stropy domu či bytu), tak pojištění domácnosti chrání vnitřní vybavení včetně nábytku, elektroniky, oblečení, cenností či peněz.

Dobře poslouží následující příklad. Kdybychom z domu sundali střechu, otočili ho vzhůru nohama a zatřásli, tak vše, co vypadne, je domácnost. Zbytek včetně střechy je pro potřeby pojištění nemovitost. Vždy je dobré (a také výhodné) uzavřít oba druhy pojištění. Získáte tak komplexní ochranu svého domova.

Chybně nastavené pojistné částky

Dalším úskalím pojištění majetku jsou chybně nastavené pojistné částky. Při pojišťování majetku je vždy nutné majetek ocenit, uvést jeho hodnotu. Velké procento lidí má o této hodnotě mylnou představu a uvádí částky podstatně menší, než je skutečná hodnota majetku. Vždy je potřeba započítat úplně vše, co se v domácnosti nachází. Poradit mohou i pojišťovací specialisté, například na telefonu 810 200 211.


Podpojištění

Podpojištění je tak trochu časovanou bombou. Jedná se o stav, kdy díky rekonstrukci, modernizaci, nákupu nového vybavení či zařízení stoupá hodnota majetku, ale pojistní částka je stále stejná. Část majetku tak zůstává nepojištěna a v případě škodné události nemůže být vyplaceno pojistné plnění v plné výši. Řešením je pravidelná aktualizace pojistné částky dle provedených oprav či nákupů.

Špatně zvolená rizika

Každé pojištění kryje trochu jiná rizika s různými pojistnými limity. Při jejich výběru je nutné se řádně zamyslet, která rizika našemu majetku skutečně reálně hrozí. Některá rizika pojištění majetku jsou zbytečně přeceňována, jiná naopak opomíjena. Nejvíce se lidé bojí požárů a blesků a nejméně povodní či záplav. Poměr počtu řešených škod je však přesně opačná. Častokrát se lidé pojistí například proti živelným katastrofám, ale už zapomenou na odcizení či vandalismus. Vždy je nutné si tato rizika řádně rozmyslet a uvědomit.

Mohlo by Vás zajímat

Pojištění majetku zahrnuje pojištění domácnosti a nemovitosti. Váš majetek - tedy Váš domov, byste měli mít pojištěn vždy a v případě uzavření komplexního pojištění pro Váš domov se toto přání změní v...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Jak si pojistit chatu? Rozhodně doporučujeme pojistit rekreační objekt jako nemovitost i domácnost. Pojištění nemovitosti kryje stavbu samotnou a ochrání Vás před požárem. Pojištění domácnosti kryje v...
Společnost Klikpojisteni.cz, s.r.o., která vystupuje v České republice pod názvem Klik.cz, vznikla již v roce 2011 a první pojistku jsme prodali v listopadu téhož roku. Jsme tak stabilní společností s...