Pokud uvažujete o koupi bytu, pozemku či domu nebo plánujete stavbu domu a potřebujete si vzít hypotéku, pak pravděpodobně bedlivě sledujete úrokové sazby. Ty v současné době bohužel podobně jako ceny nemovitostí a pozemků dosahují rekordní výše. Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték v roce 2023 a existuje naděje, že sazby hypoték výrazně klesnou?

Úrokové sazby v roce 2023

Rok 2022 byl spojený s výrazným zvýšením úrokových sazeb, které vzrostly natolik, že byly nejvyšší za posledních 20 let. Jaká je situace v roce 2023?

💡
Z nejnovějších údajů Fincentra Hypoindexu vyplývá, že průměrná úroková sazba hypoték na počátku března klesla z únorových 6,37 % na 6,27 %

Toto snížení sazeb o 0,1 procentního bodu představuje nejvýraznější pokles za poslední dva roky. Podle odborníků je snížení dáno konkurenčním bojem mezi bankami.

Dojde během roku 2023 k dalšímu poklesu úrokových sazeb?

Nikdo bohužel nedokáže s jistotou říci, zda během roku 2023 dojde k výrazným změnám výše úrokových sazeb. Nicméně odborníci výraznější pokles sazeb neočekávají do doby, než Česká národní banka ze současných 7 % nesníží svou základní úrokovou sazbu.

💡
Vzhledem k tomu, že je však inflace stále velmi vysoká, nepředpokládá se, že by došlo během léta nebo podzimu k zásadnějšímu poklesu úrokových sazeb.
porovnání hypotéky
Předtím, než se rozhodnete pro hypotéku, porovnejte si více nabídek bank.

Vzít si v roce 2023 hypotéku?

Řada lidí si aktuálně pokládá otázku, jestli si i přes vysoké úrokové sazby vzít hypotéku nebo raději počkat. Odborníci doporučují si vždy žádost o hypotéku dobře promyslet a vypočítat si, zda budete schopni bez problémů hypotéku splácet a vždy myslet i na rezervu.

Pokud však splňujete potřebné podmínky pro získání hypotéky a kupujete dům, pozemek či byt za dobrou cenu, nemusí se vyplatit otálet, a to i přes riziko fixace vyšších úroků, hypotéku je totiž možné refinancovat.

hypotéky
Tip! Zvažujete hypotéku na nový dům, byt nebo chatu? Porovnejte si nezávazně nabídky bank a vyberte si tu s nejlepším úrokem. Online a nezávazně.

Dopad úrokové sazby na výši měsíční splátky hypotéky

Výše úrokové sazby má zásadní vliv na výši měsíční splátky hypotéky. Řekněme, že byste si chtěli vzít hypotéku 3.000.000 Kč a chtěli byste ji splácet 30 let.

Porovnejme měsíční splátky v případě úrokové sazby 2,43 % (průměr v září 2021) a úrokové sazby 6,27 % (průměr v březnu 2023). S úrokovou sazbou 2,43 % by činila měsíční splátka 11.745 Kč, s úrokovou sazbou 6,27 by se jednalo o 18.511 Kč. Rozdíl by tedy činil 6.766 Kč za měsíc.

TIP: Odborníci doporučují při sjednávání hypotéky fixaci 3 roky

V případě, že vás nezastavily vysoké úrokové sazby a plánujete si vzít hypotéku, čeká vás rozhodnutí, jakou dobu fixace zvolit.

Podle odborníků je dnes ideální volbou fixace na tři roky.
útulné moderní bydlení
Pokles úrokové sazby hypoték v brzké době neočekávejte.

Jaký vývoj úrokových sazeb se očekává v následujících letech?

Jak už jsme uvedli výše, do podzimu 2023 pravděpodobně k zásadnímu poklesu úrokových sazeb hypoték nedojde. Pokud nějaký pokles nastane, očekává se až v zimě roku 2023 nebo na začátku roku 2024, kdy by se měly úrokové sazby pohybovat na úrovni okolo 6 %.

💡
A jak by se měly úrokové sazby vyvíjet v následujících letech? Ke konci roku 2024 by mohly podle prognóz klesnout na 3,5 %.

Vývoj úrokových sazeb hypoték: Graf ČNB

Úrokové sazby hypoték vycházejí ze základních úrokových sazeb České národní banky, může je ale zvýšit například předpokládaná doba inflace nebo zhodnocení rizikovosti klienta, který si hypotéku sjednává. Jak se vyvíjela základní úroková sazba ČNB v minulých letech?

vývoj úrokových sazeb hypoték graf
Vývoj úrokových sazeb hypoték – graf ČNB.

Je velmi těžké předpovídat vývoj úrokových sazeb hypoték, protože do hry může vstoupit řada faktorů. Odborníci ale předpokládají, že by mohlo dojít k mírnému poklesu úrokových sazeb na konci roku 2023 nebo na začátku roku 2024, během kterého by měly úrokové sazby ještě klesat.