Kolik česká dálniční známka v roce 2023 stojí? Jakým způsobem si ji můžete koupit? Kdo může po dálnicích jezdit bez dálniční známky a koho se týká takzvaná eko cena?

Chcete jezdit v roce 2023 po českých dálnicích? Pak si s největší pravděpodobností budete muset pořídit dálniční známku, která má od roku 2021 elektronickou podobu. Možná vás potěší, že i přes nárůst cen téměř ve všech oblastech zůstaly ceny českých dálničních známek stejné jako v roce 2022.

Kolik stojí česká dálniční známka v roce 2023?

Pokud potřebujete jezdit po českých dálnicích, máte tři možnosti, zakoupit si můžete 10denní, měsíční nebo roční dálniční známku. Výhodou elektronických dálničních známek je, že se dá počáteční datum odložit až o tři měsíce. Co se týče roční dálniční známky, můžete ji koupit kdykoliv v průběhu roku, platí totiž celý jeden rok od vybraného data.

Typ české dálniční známky Cena
10denní 310 Kč
Měsíční (platnost 30 dnů) 440 Kč
Roční 1.500 Kč

Co je to eko dálniční známka a jaká je její cena?

Kromě standardních cen dálničních známek se můžete setkat i s eko sazbou, díky které jsou všechny tři typy dálničních známek o polovinu levnější (10denní 155 Kč, měsíční 220 Kč, roční 750 Kč). Tato zvýhodněná cena se však týká pouze majitelů vozidel, která jsou poháněná zemním plynem nebo biometanem, nejedná se ale o vozy na LPG pohon.

Kdo nemusí mít na českých dálnicích dálniční známku?

V určitých případech nemusí některá vozidla na dálnicích platit dálniční poplatek vůbec. Rozdělit je můžeme do dvou kategorií, některá vozidla jsou osvobozena automaticky, jiná musí o osvobození zažádat.

Automatické osvobození od poplatků se týká například historických vozidel se zvláštní registrační značkou nebo vozidel na elektrickou energii, vodík či hybridní pohon, která mají přidělenou SPZ začínající písmeny EL.
Tip! Jak zjistím, do kdy mi platí dálniční známka? Informace najdete na webu eDalnice.
Tip! Jak zjistím, do kdy mi platí dálniční známka? Informace najdete na webu eDalnice.

Jak českou dálniční známku koupit?

Existuje několik způsobů, jak můžete elektronickou dálniční známku zakoupit. Nákup můžete provést sami prostřednictvím webových stránek nebo zavítat na pobočku pošty či na čerpací stanici a nechat si tam zaregistrovat SPZ. Pojďme si jednotlivé varianty blíže představit.

  • Web eDalnice: Na webu eDalnice na vás čeká jednoduchý formulář, kde stačí zadat SPZ, požadovanou platnost a e-mail. Známku můžete zaplatit bankovním převodem nebo platební kartou.
  • Web Portál dopravy: Novinkou roku 2023 je možnost zakoupit dálniční známku na webu Portál dopravy, kam se přihlásíte přes elektronickou Identitu občana.
  • Česká pošta a čerpací stanice EuroOil: Známku si můžete koupit na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil, stačí jen nahlásit SPZ, datum platnosti a email.
  • Samoobslužné kiosky: Zvláště lidé jedoucí ze zahraničí ocení možnost dálniční známku zakoupit na samoobslužných kioscích poblíž hranic.

Jaké jsou pokuty za jízdu na dálnici bez dálniční známky?

Jízda na zpoplatněných úsecích bez dálniční známky se v roce 2023 rozhodně nevyplatí, je totiž spojena s pokutou až 20.000 Kč. V případě, že byste podali oznámení o osvobození od dálniční známky, ale neměli byste na něj nárok, mohli byste dostat pokutu až 100.000 Kč.

Tip! Srovnejte si ceny pojištění automobilu během chvilky. Zdarma a nezávazně.
Tip! Kromě dálniční známky musíte mít i platné povinné ručení. Podívejte se, jak vychází cenově to nejlevnější pro vaše auto.
Dálniční známka 2023 je za stejnou cenu jako loni.
Dálniční známka 2023 je za stejnou cenu jako loni.

Kolik v roce 2023 stojí dálniční známky v okolních státech?

Pokud se v roce 2023 chytáte na dovolenou nebo pracovní cestu do zahraničí, asi vás také zajímá, jaké jsou ceny dálničních známek v okolních státech. Připravili jsme si pro vás proto přehled.

Slovensko

Typ dálniční známky Cena
10denní 12 eur (cca 300 Kč)
Měsíční (platnost 30 dnů) 17 eur (cca 430 Kč)
Roční 60 eur (cca 1.500 Kč)

Rakousko

Typ dálniční známky Cena
10denní 9,90 eur (cca 250 Kč)
2měsíční 29 eur (cca 730 Kč)
Roční 96,40 eur (cca 2.400 Kč)

Švýcarsko

Typ dálniční známky Cena
Roční 40 franků (cca 1.000 Kč)

Slovinsko

Typ dálniční známky Cena
7denní 15 eur (cca 375 Kč)
Měsíční 30 eur (cca 750 Kč)
Roční 110 eur (cca 2.750 Kč)
Tip! Chystáte se autem do zahraničí? Třeba na hory vůbec nejezděte bez cestovního pojištění. Nemusí se vám to vyplatit! Zimní sporty jsou ty nejvíce rizikové.
Tip! Chystáte se autem do zahraničí? Na hory nejezděte bez cestovního pojištění. Nemusí se vám to vyplatit! Zimní sporty jsou ty nejvíce rizikové.

Cena české dálniční známky pro rok 2023 je stejná jako v roce 2022. Desetidenní dálniční známka stojí 310 Kč, měsíční 440 Kč a roční 1.500 Kč. Známka je dostupná pouze v elektronické formě, papírové dálniční známky se už neprodávají. Dálniční známku můžete jednoduše koupit na webu eDalnice, na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích EuroOil, na samoobslužných kioscích poblíž hranic nebo nově i na webu Portál dopravy.