Věděli jste, že blesk může dosáhnout teploty až 30.000 °C, což je pětkrát více než teplota na povrchu Slunce a jeho délka může být až několik kilometrů? Každou vteřinu se napříč světem objeví zhruba 40 až 50 blesků a jejich následky mohou být bohužel ničivé. Možností, jak chránit své zdraví i svůj majetek, je detekce blesků.

Jaké následky může mít úder blesku?

Úder blesku může mít různé následky v závislosti na místě zásahu:

  • Úder blesku do člověka: Blesk může způsobit vážné popáleniny, poškození nervového systému, srdeční zástavu a další vážná zranění, a v krajním případě může vést až k úmrtí.
  • Úder blesku do domu: Pokud blesk udeří do domu, může vést k požáru, poškodit komín, střechu, elektroinstalaci nebo elektrická zařízení. Riziko poškození je možné výrazně snížit instalací hromosvodu a přepěťových ochran.
  • Úder blesku do stromu: Úder blesku do stromu je poměrně častý a může strom rozštípnout, zapálit nebo zcela zničit. Padající strom může navíc poškodit okolní majetek a ohrozit lidi.
  • Úder blesku do auta: Kovová karoserie auta funguje jako Faradayova klec, která chrání cestující před elektrickým výbojem. Blesk může nicméně poškodit elektroniku vozidla nebo způsobit požár auta.
  • Úder blesku do řeky nebo jezera: Voda je dobrý vodič a blesk se může šířit na velkou vzdálenost. Úder do vody tak může vést k vážným zraněním nebo úmrtí plavců a vodních živočichů. Při bouřce byste se proto nikdy neměli koupat ani se plavit na loďkách.
bouřka

Jaká je pravděpodobnost, že do vás udeří blesk?

Pravděpodobnost, že vás u nás zasáhne blesk, je velmi nízká, není však nulová. V České republice je odhadovaná na zhruba 1 ku 3 milionům. Přestože je takovýto úraz velmi vzácný, je důležité během bouřky dodržovat bezpečnostní opatření, tedy vyhýbat se otevřeným prostranstvím a nestát pod osamělými stromy. Naopak byste se měli ukrýt v budově nebo v autě.

pojištění domácnosti
Tip! Pro všechny případy je dobré mít uzavřené pojištění domácnosti. Na štěstí raději nespoléhejte. Porovnejte se nabídky pojišťoven jedním klikem.

K čemu slouží detekce blesků v reálném čase?

Včasné varování před bouřkami a minimalizaci rizik spojených s bleskovými výboji umožňuje detekce blesků online, tedy proces sledování a zaznamenávání výbojů blesků v atmosféře. K detekci blesků v Evropě i v České republice můžete využít několik nástrojů. Například Blitzortung.org poskytuje díky radaru detekce blesků mapy blesků v reálném čase po celém světě. CHMÚ detekce blesků (Český hydrometeorologický ústav) zase nabízí mapy blesků nad územím Česka.

Jak vzniká bouřka?

Bouřka je komplexní meteorologický jev, který je často doprovázený blesky a hromy. Bouřka vzniká, když se začne teplý a vlhký vzduch od země zvedat vzhůru. Ve vyšších vrstvách atmosféry se ochlazuje, vodní pára v něm kondenzuje a tvoří se bouřkový mrak zvaný cumulonimbus. Uvnitř tohoto mraku se hromadí elektrické náboje, které se mohou vybít jako blesk.

detekce blesků v bouřce

A jak vzniká blesk?

Jak už jsme nastínili výše, blesk vzniká, když se v bouřkovém mraku nahromadí elektrické náboje. Horní část oblaku je kladně nabitá a spodní je nabitá záporně. Tento rozdíl vytvoří silné elektrické pole mezi oblakem a zemí. Když je napětí dostatečně vysoké, dojde k průrazu vzduchu a vznikne blesk, který může probíhat jak uvnitř oblaku, tak i mezi oblaky a mezi oblakem a zemí.

Jak vypadá kulový blesk?

Během bouřek se může vyskytnout vzácný atmosférický jev známý jako kulový blesk, jehož přesná podstata není dosud vědecky objasněná. Kulový blesk má podobu zářivé koule o velikosti několika centimetrů až po jeden metr. Co se týče jeho barvy, může se lišit – od žluté, oranžové a červené až po modrou a zelenou. Obvykle trvá pouze několik sekund až minut a poté zmizí a exploduje.

Efektivním způsobem, jak se připravit na bouřku a chránit tak svůj majetek i zdraví, je detekce blesků online, která umožňuje sledovat bouřkovou aktivitu v reálném čase a včas reagovat na varování.