Oblíbené zimní sporty jsou bohužel nerozlučně spojeny s úrazy. Jak se při zimních sportech co nejlépe chránit?

Napříč celým světem je více než 135 milionů lyžařů. A ani Češi na tento zimní sport nedají dopustit, kromě lyžařů se na sjezdovkách samozřejmě prohánějí také snowboardisté a kopce pokryté sněhem si nenechávají ujít ani běžkaři či milovníci bobování a jízdy na sáňkách.

Nejčastější úrazy na sjezdovce

Při zimních sportech si můžete poranit jakoukoliv část těla, nejčastěji však na sjezdovkách dochází k poranění hlavy , poranění páteře a poranění končetin . Mezi časté úrazy související s poraněním hlavy patří otřes mozku, zlomeniny lebky a v některých případech i nitrolební krvácení. Zlomeniny páteře postihují častěji snowboardisty , někdy se však nevyhnou ani lyžařům.

💡
Velmi často lékaři řeší také poranění končetin, ať už v podobě zlomenin rukou a holenní kosti, kterou způsobuje točivý tlak na dolní končetinu, nebo takzvaného lyžařského palce, tedy zlomeniny a poranění vazů palce, které způsobuje popruh hůlky.

Úrazy na sjezdovkách jsou časté

Poslední zprávy ukazují, že zatímco počet nehod v dopravě ve vyspělých státech klesá, při provozování zimních sportů je tomu naopak.

Ze statistik, které v roce 2020 zveřejnil rakouský deník Kurier, vyplývá, že žádný jiný druh pohybu kromě automobilové dopravy nemá na svědomí tak velké množství zranění a úmrtí .

Za loňský rok rakouští záchranáři ošetřili 40.000 zraněných lyžařů a snowboardistů, přičemž ve více než v polovině těchto případů byli lyžaři a snowboardisté převezeni s vážným zraněním do nemocnice. Tyto statistiky jsou důkazem toho, že by se bezpečnost na sjezdovkách rozhodně neměla podceňovat.

nejlepší cestovní pojištění na míru přímo pro vás
Tip! Ať už se chystáte na lyže, snowboard nebo běžky, nezapomeňte na cestovní pojištění. U nás na pár kliknutí pojistíte celou rodinu či skupinu přátel.

Prevence úrazů

Existuje několik doporučení, díky kterým můžete zranění na sjezdovce eliminovat. Pojďme si je představit.

1. Kvalitní vybavení

Základem každého sportu je kvalitní vybavení. U lyží navíc více než u kteréhokoliv jiného vybavení platí, že je důležitý nejen jeho správný výběr, ale také správné seřízení.

💡
Statistiky dokazují, že správně kalibrované vybavení snižuje výskyt závažných úrazů.

2. Helma, bederní pás i brýle

K základním prvkům každého lyžaře a snowboardisty bezesporu patří helma. I přesto, že na českých sjezdovkách nejsou helmy povinné , rozhodně se vyplatí je mít, vzhledem k tomu, že vás dokáží ochránit před závažným úrazem hlavy. Jak už jsme uvedli, k častým úrazům na sjezdovkách patří také úrazy páteře, proto je dobré doplnit výbavu i o bederní pás.

V neposlední by vám ve výbavě neměly chybět ani brýle na lyže nebo na snowboard. Brýle totiž ochrání váš zrak před účinky UV záření a kromě toho je také chrání před mechanickým podrážděním.

💡
Případně můžete sáhnout po praktické lyžařské helmě se štítem, kterou nejvíce ocení ti, kteří nosí dioptrické brýle.

3. Reflexní prvky

Záchranáři z horské služby radí kupovat si na hory viditelné oblečení a především dětem vybrat takové oblečení, jež obsahuje reflexní prvky, díky kterým je ostatní lyžaři na sjezdovce nepřehlédnou.

Lyžařské oblečení by mělo být dobře viditelné.
Lyžařské oblečení by mělo být dobře viditelné.

4. Protáhněte se a nepřepínejte se

Stejně jako u jiných sportů i u jízdy na lyžích a na snowboardu platí, že je třeba se před sportovním výkonem dostatečně protáhnout. Nedostatečné zahřátí svalů a nízká fyzická zdatnost totiž snižuje obraznost těla a zvyšuje riziko úrazu. Je třeba také znát své tělo a zbytečně se nepřepínat.

5. Naučte se padat

To, že na lyžích nebo na snowboardu spadnete, automaticky neznamená, že se poraníte. Je ale třeba spadnout správně. Že nevíte, jak na to? Na internetu najdete řadu videí, která vás naučí základní techniky pádů.

6. Na svah alkohol nepatří

Na sjezdovce plné lidí je třeba být neustále ve střehu a i jedno víno dokáže negativně ovlivnit vaši pozornost. Alkohol proto na svah nepatří.

💡
Myslete i na to, že na jízdu na snowboardu nebo na lyžích pod vlivem alkoholu se vztahují výjimky pojišťoven, takže v případě úrazu vám pojišťovna nevyplatí peníze.
Pozor na alkohol! Svařák, punč nebo pivo si dopřejte až večer po lyžovačce.
Pozor na alkohol! Svařák, punč nebo pivo si dopřejte až večer po lyžovačce.

Nepodceňte cestovní pojištění na hory

Ani helma a dovednost správně padat vás bohužel nedokáže stoprocentně před úrazy ochránit. Před tím, než se tedy do oblíbených zimních sportů pustíte, měli byste si zařídit cestovní pojištění na hory , díky kterému můžete předejít celé řadě nepříjemností.

Standardně pojištění na hory kryje všechny běžné zimní sporty, ke kterým patří sjezdovky, běžky i snowboarding v případě, že jsou provozované na vyznačených trasách. Základní pojištění se vztahuje na sporty provozované na rekreační úrovni. Výčet všech výluk najdete v pojistných podmínkách.

Dostatečné limity i pojištění odpovědnosti

Při sjednávání pojištění na hory myslete na to, že by limity měly být dostatečně vysoké, doporučený limit je minimálně 1,5 milionů na léčebné výlohy. Při provozování zimních sportů byste si měli sjednat i pojištění odpovědnosti.

💡
Pokud byste totiž například při lyžování srazili jiného lyžaře, škoda by se mohla pohybovat i v řádech stovek tisíc korun. Proto také odborníci považují pojištění odpovědnosti na dovolených, které aktivně trávíte s dalšími lidmi, za nezbytné.

Pojištění rizikových sportů

Že plánujete lyžovat mimo vyznačené sjezdovky nebo chcete provozovat adrenalinové sporty? V tom případě myslete na to, že většina běžných pojistek za této situace nekryje úrazy a je nutné se připojistit.

Pojistka se opravdu vyplatí i vzhledem k tomu, že je lyžování ve volném terénu považované za jeden z nejnebezpečnějších sportů světa.

Kolik stojí lékařské zákroky v zahraničí?

Vyjíždět do hor bez pojištění je obrovský risk. Ceny zdravotních výkonů v zahraničí jsou totiž opravdu vysoké, bez pojištění například za ošetření vykloubeného ramene zaplatíte od 20.000 do 40.000 Kč.

V případě zlomeniny a týdenního pobytu v nemocnici se jedná o 100.000 až 250.000 Kč. Pokud by se jednalo o těžší úraz s operací a dvoutýdenním pobytem v nemocnici, nemocnice by po vás požadovala 250.000 až 300.000 Kč.