Bonusy a malusy pro povinné ručení

Bonusy u povinného ručení zjednodušeně vyjadřují, jak dobře řídíte. Vypočítávají se podle délky všech dosavadních pojištění a počtu vámi způsobených nehod. Oba údaje jsou evidovány u České kanceláře pojistitelů na rodné číslo nebo IČO. Data jsou dohledatelná zpětně až do roku 2000.

Proč by vás měl bonus na povinné ručení zajímat?

U povinného ručení se v této souvislosti setkáte se dvěma pojmy, které mají vliv na výslednou cenu povinného ručení. Bonus a malus.

Bonus

Bonus povinné ručení zlevňuje. Prakticky se dá použít jednoduché pravidlo. Čím déle jste pojištěni a čím déle jezdíte bez nehody, tím vyšší bonusy máte. Rozdíl ve výsledné ceně povinného ručení pak může být zásadní.

Malus

Malus slevu na povinném ručení snižuje. Za každou pojistnou událost, kterou způsobíte během pojištění, vám pojišťovna odečte určitý počet měsíců. Malus je tedy určitá forma penalizace.

Jak se počítá bonus a malus?

Obecně platí následující pravidla pro výpočet:

 • ► Bonusy na povinném ručení získáte za každých 12 měsíců, po které máte na sebe vedené povinné ručení a zároveň nezpůsobíte nehodu.

 • ► V průměru získáte za každý rok sjednaného povinného ručení slevu 5 % z pojištění auta.

 • ► Maximální sleva (bonusy povinného ručení) je 60 %.

 • ► Pokud jezdíte alespoň deset let bez vámi zaviněné nehody, můžete ve výjimečných případech přesáhnout maximální bonus na povinné ručení a získat slevu až 65 %.

Malus na druhou stranu slevu ubírá:

 • ► Za každou způsobenou nehodu vám pojišťovna odečte 24 až 36 měsíců z bezeškodního průběhu.

 • ► Můžete se dostat i do záporných hodnot.

Příklad výpočtu bonusu a malusu

Předpokládejme, že máte sjednané povinné ručení 5 let. Za celou dobu jste způsobili jednu dopravní nehodu. V pojistných podmínkách jste zjistili, že pojišťovna nabízí bonus 5 % za každých 12 měsíců bez nehody. Za způsobenou dopravní nehodu odečítá 24 měsíců.

 • – Celkově máte povinné ručení 60 měsíců.

 • – Za jednu nehodu odečítáte 24 měsíců.

 • – Máte 36 měsíců bezeškodního průběhu (60 - 24 = 36).

 • – Slevu vypočítáte jako podíl 36 / 12 * 5 %. Výše celkové slevy je 15 % z ceny povinného ručení.

 • – Při ceně 7.000 Kč za povinné ručení se díky bonusu dostanete na výslednou cenu 5.950 Kč.

Máte-li sjednané povinné ručení pouze rok a půl a pak způsobíte nehodu, bude výpočet následující:

 • – Bonus 12 měsíců za jeden rok bez nehod.

 • – Minus 24 měsíců za jednu způsobenou nehodu.

 • – Výše vašeho bonusu je v záporných číslech a vás čeká k ceně povinného ručení přirážka.

 • – Pokud pojišťovna účtuje přirážku 10 % za minus 1-12 měsíců, pak při ceně povinného ručení 7.000 Kč zaplatíte 7.700 Kč.

Každá pojišťovna má na povinné ručení bonusy v různé výši. Liší se maximální výše slevy i sleva za každý rok pojištění bez nehody. Některé pojišťovny dávají maximální výši slevy i za menší počet let nebo se výše slevy za každý rok bez nehody může měnit rok od roku.

Jak zjistit bonus u povinného ručení?

Standardním způsobem je požádat svoji pojišťovnu o potvrzení o takzvaném bezeškodním průběhu. Pojišťovna je povinna jej vystavit, ukončujete-li smlouvu na povinné ručení.

Vyřiďte si jej zdarma u nás na Klik.cz. Ověřte si nezávazně cenu povinného ručení a náš specialista vám při výpočtu ceny zjistí váš bonus. Nezabere vám to více než 5 minut a kromě bonusů se dozvíte aktuální ceny povinného ručení na trhu.

Převod bonusů pro povinné ručení

Pokud si chcete sjednat povinné ručení u nové pojišťovny, můžete si bonusy u povinného ručení převést. Bonusy a malusy povinného ručení jsou evidovány na rodné číslo, vztahují se tedy přímo k vaší osobě.

Kupujete-li si nové auto nebo chcete-li změnit pojišťovnu, v žádném případě bonusy neztrácíte. Při sjednání povinného ručení u Klik.cz vám bonusy automaticky převedeme. Bonus u povinného ručení lze u většiny pojišťoven převést i na havarijní pojištění.

Chcete-li zjistit, zda máte u pojišťovny veden bonus či malus, kontaktujte nás jednoduše na telefonu 810 200 211, kde vám výši bonusového účtu rádi sdělíme. Pouze upozorňujeme, že k výpočtu, který probíhá přes Českou kancelář pojistitelů, je potřeba vaše rodné číslo.

Mohlo by vás zajímat

Platné povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci. Zákonné pojištění auta je povinné pro všechny majitele vozu a chrání je před finančními škodami způs...
Nic před Vámi neschováváme a chceme být maximálně transparentní, na Klik.cz proto najdete odpovědi na většinu dotazů týkajících se pojištění. Pokud přesto neznáte odpověď na něco, co zde není zodpověz...
Povinné ručení neboli zákonné pojištění vozidel je pojištění, které musí mít každý majitel nebo provozovatel vozu. Výběr povinného ručení záleží na tom, čemu dáváte přednost. Zda nejnižší ceně nebo pr...
Mezi škody kryté havarijním pojištěním patří škody na vlastním vozidle způsobené dopravní nehodou, kterou jste sami zavinili, vandalismem, přírodní katastrofou nebo například odcizením. Zatímco někter...