Klasická elegance i vzrušující adrenalin: filmy o autech, které si užijete, ať už jste zarytým filmovým nadšencem nebo konzervativním divákem.

Zářící lak, vrčící motory a nekonečná svoboda na silnici. Zjistěte, proč jsou auta pro tvůrce filmů neodolatelným lákadlem. Přinášíme vám tipy na 10 ikonických snímků plných rychlosti a dobrodružství. Dozvíte se, jaká auta si filmaři rádi vybírají.

Proč jsou filmy o autech tak oblíbené?

Získaly si velkou popularitu díky kombinaci několika neodolatelných prvků:

 1. Prvním z nich je fascinace rychlostí a adrenalinem, které automobilové scény do filmů přinášejí. Tyto snímky diváky vtahují do kouzla neuvěřitelných honiček a akčních sekvencí nabízejících unikátní zážitek plný vzrušení.
 2. Zároveň automobily představují módní symbol, a tak vytvářejí atraktivní vizuální estetiku na plátně. To může přitahovat i konzervativnější publikum.
 3. Filmy o autech často vyprávějí o odvaze, soutěživosti a přátelství. To divákům zpřístupňuje široké spektrum emocí. Mnohé z nich dokážou propojit výjimečnou technickou stránku automobilů s hlubokými lidskými příběhy.
v kině

Jaká auta hrají obvykle v hlavní roli?

Ve filmech, kde automobily hrají klíčovou roli, se často setkáváme se třemi ikonickými vozy. Každý z nich evokuje specifické emoce a atmosféru.

Chevrolet Impala - zastupuje svobodu, nezávislost a rebelii. Svou ikonickou siluetou a stylovým designem přibližuje dobovou kulturu a význam svobody.

Ford Mustang – to je síla a rychlost. Symbolizuje odvahu a touhu po dobrodružství.

Volkswagen Microbus (T2) - spojil generace a je ztělesněním komunity, volného ducha a jedinečného způsobu života.

srovnání povinného ručení
Tip! Ať už jste fanouškem rychlých aut z filmů nebo klasických vozů, je důležité mít kvalitní povinné ručení. S naším srovnávačem můžete najít nejlepší nabídku, která vám poskytne klid v případě nečekaných událostí na silnici.

Filmy o autech a nové technologie

S nástupem elektromobilů se filmová vozidla mění, přinášejí nové technologie a ekologickou vizi. Filmy nám ukazují budoucnost, kdy se auta stávají autonomními a otvírají se tak nové možnosti příběhů. Auta procházejí i vizuální evolucí.

💡
Futuristické koncepty aut posouvají hranice designu a přinášejí nové dimenze filmových světů. 
Speciální efekty umožňují vytvářet auta, která existují jen v digitálním světě.

Role aut v poutavých příbězích

 • Kaskadérské výkony a adrenalinové honičky: Auta vytvářejí napínavé scény a akční sekvence, které dodávají filmům dynamiku a dobrodružství.
 • Ozvěna emocí hlavních hrdinů: Auta odrážejí osobnosti postav a jejich vývoj, přinášejí do příběhu komplexní vrstvy emocí.
 • Svoboda: Automobily reprezentují touhu po svobodě a nezávislosti, kterou hlavní postavy na cestě prožívají.
filmy o závodních autech

Tipy na nejlepší filmy o autech

10 tipů na současné filmy o autech

 1. 60 sekund (2000): Akční kriminální thriller, který nás zavede do světa loupeží luxusních automobilů. Nicolas Cage v hlavní roli bývalého zloděje aut. Musí se vrátit do podsvětí, aby splatil dluh svého bratra. Film kombinuje napínavé závody aut a nekompromisní akci.
 2. Můj auťák Brouk (2005): Pokud hledáte něco lehčího, tento film je o kouzelném VW Brouku, který má zvláštní schopnosti a stane se ústřední postavou závodů NASCAR.
 3. Šílený Max: Zběsilá cesta (2015): Postapokalyptický akční film, ve kterém se odehrávají epické honičky mezi auty v brutálním světě. Jedná se o skvělou vizuální podívanou.
 4. Rivalové (2013): Drama založené na skutečných událostech odehrávajících se v 70. letech mezi závodníky Formule 1. Mapuje rivalitu mezi Jamesem Huntem a Nikim Laudou.
 5. Le Mans '66 (2019): Film pojednává o snaze Fordu porazit Ferrari v závodě 24 hodin Le Mans v roce 1966. Film vám nabídne skvělé herecké výkony a napínavý příběh.
 6. Rychle a zběsile (2001): Filmová série je legendárním fenoménem plným akce, adrenalinu a rychlých aut. Sleduje příběhy týmu neohrožených závodníků, kteří se zapojují do nelegálních závodů a odvážných misí.
 7. McLaren (2017): Snímek o Bruce McLarenovi, zakladateli závodního týmu McLaren a významné postavě v historii motorsportu. Nabízí pohled na životní cestu tohoto závodního hrdiny, který se stal legendou automobilového světa.
 8. Malá Miss Sunshine (2006): Komedie, ve které disfunkční rodina cestuje ve starém VW busu na soutěž krásy v Kalifornii.
 9. Senna: Legenda Formule 1 (2010): Film popisuje život legendárního brazilského závodníka Ayrtona Senny. Skrze autentické záběry a svědectví jeho blízkých nám film ukazuje jeho nekompromisní touhu po vítězství, vztahy s kolegy závodníky i jeho tragický konec. Snímek nám nabídne pohled na život jednoho z největších hrdinů motorsportu.
 10. Spolujízda (2019): Dobrodružství řidiče Uberu, který touží po pětihvězdičkovém hodnocení. Film nešetří humorem.
filmy o starých autech

5 tipů na historické filmy o autech

 1. Bratři Bluesovi (1980) - Kultovní film o bratrech, kteří se vydávají na roadtrip za účelem shromáždit peníze na záchranu kostela. Je plný akce, humoru a úžasných hudebních vystoupení.
 2. Tucker: Člověk a jeho sen (1988) - Film založený na skutečném příběhu Prestona Tuckera, který se pokusil konkurovat velkým automobilkám, jako byl Ford nebo Chevrolet. Příběh mapuje jeho snahu představit inovativní koncept a pravdivě ukazuje jeho střet s průmyslovými giganty.
 3. Grand Prix (1966) - Drama, které nahlíží do světa závodů Formule 1. Skrze životy a rivalitu několika závodníků nabízí snímek dobový pohled na závodní scénu a její nástrahy.
 4. Bullittův případ (1968) - Klasický film s legendární automobilovou honičkou. Steve McQueen hraje detektiva Bullitta, který pronásleduje gangstery po ulicích San Francisca.
 5. Christine (1983) - Hororový film založený na knize Stephena Kinga o chlapecké lásce k záhadnému autu, které má vlastní temnou vůli. Tento film kombinuje žánry hororu a thrilleru s prvky paranormálních jevů. Je to výborný příklad toho, jak se automobil může stát nejen prostředkem pro akci, ale i pro vytvoření atmosféry strachu a napětí.

Od počátku automobilismu jsou auta nedílnou součástí filmového světa. Často zaujímají hlavní roli. Přinášejí nejen rychlost, ale i dobrodružství a adrenalin. Tyto stroje dotvářejí atmosféru filmů a reflektují ducha doby. Svého druhu se automobily stávají živými postavami. Přinášejí zážitek plný emocí.

Tip! Přečtěte si více článků z moto světa: